Įmonių sąrašas

Orvidų sodyba-muziejus

Plungės g. 18, Gargždelės k., 97318 Kretingos r.
(8 613) 28624

Rasti maršrutą:

Pasirinkite adresą:
Pasirinkite adresą:

Įmonės kontaktai

Telefonas
(8 613) 28624
Tinklalapis
www.orvidusodyba.lt
El. paštas
palmirab13@gmail.com
Vadovas
Palmira Beniušienė
Įmonės kodas
4508140296

Veiklos aprašymas

Vilius Orvidas (1952-1992) apdirbti akmenį išmoko iš savo tėvo akmentašio Kazio Orvido (1905-1989), kuriam akmenoriaus amatą perdavė jo tėvas Jonas Orvidas (1872 -1939) – Orvidų dinastijos pradininkas Salantų žemėje. 1973m. grįžęs iš sovietinės armijos ir matydamas melioracijos naikinamą gamtą, V. Orvidas, penktas iš šešių vaikų, kartu su tėvu vežė į sodybą suskaldyti pasmerktus akmenis ir stengėsi suteikti jiems meninę išraišką, kad būtų neliečiami. Taip pat iš nukeliamų sodybų parsiveždavo senų daiktų, šimtamečių medžių, kelmų. Vyraujanti meno kūrinių tematika Orvidų sodyboje – religinės krypties. Todėl sovietmečio valdžia kūrybiniams sumanymams kiek įmanydama trukdė, naikino tai, kas buvo padaryta. Sodyba stebuklingai apsisaugodavo ir toliau augo. Atgimimo metu kurti pasidarė lengviau, nors sodyba vis dar buvo vertinama labai skirtingai. Iš pradžių tai buvo paprasčiausia kaimo sodyba, kurią metai iš metų vis labiau užvaldė akmuo. Tik pamažu sodybą pamėgo turistai, įvairūs gyvenimo nuskriausti žmonės, kurių nei vieno Vilius neatstumdavo. Tokia buvo Orvidų sodybos – muziejaus pradžia.

Orvidų sodyboje, kur kiekvienas akmuo gali sužadinti daug apmąstymų, mįslių, neišvengiamai apima ir banali nuostaba, kaip jis galėjo tiek suspėti! Žinoma, Vilius samdydavo darbininkus, techniką – plikomis rankomis tokių konstrukcijų nesulipdysi. Padėdavo ir tie, kurie čionai atklysdavo gintis nuo savo problemų ir gauti dvasinę ramybę. Jis visus įtraukdavo į kūrybą, nes siekė, kad kurdamas žmogus atsigautų. Žiūrėdamas į tuščią vietą sodyboje jis matydavo kažką ypatinga ir žinodavo kas toje vietoje bus.

1989m. V. Orvidas davė pirmuosius Mažesniųjų brolių pranciškonų vienuolio įžadus, pasirinkdamas brolio Gabrieliaus vardą. Jis buvo didžiulės energijos, neribotos fantazijos, reto darbštumo ir be galo dvasingas žmogus. Tačiau netikėtai 1992m. rugpjūčio 5d. V. Orvidas mirė, kurdamas savo paties sukurtoje unikalioje sodyboje – muziejuje, palaidotas Salantų kapinėse. Taip ir liko neužbaigta begalės sumanymų, neįgyvendintos nuostabiausios idėjos. Dirbdamas jis džiaugėsi ne save ir savo darbą akcentuodamas, bet kad sukurs erdvę sau ir kitiems atsigauti, pasimelsti, pamedituoti.

Orvidų sodyba susideda iš daug dalių – akmenų, medžių, tanko, senų daiktų ir t.t. Apie ją nieko negali spręsti be visumos, pamatęs vieną akmenį. Gali studijuoti kiekvieną nedidelį tos visumos elementą, bet viskas susideda iš kompozicijų visumos. Iš pradžių atrodo, kad paprastas akmuo, bet įsižiūrėjus gali pastebėti, kad kažkas yra pakeista, kad sudarytų dar didesnę mistiką ir apmąstymus. Sodyba išraižyta takais takeliais, kad ir pasiklysti nesudėtinga. Visur pilna staigmenų – galingos kompozicijos, skulptūros iš akmens, iš medžio, bet pagrindinė visur vyraujanti tema – Nukryžiuotasis ir Švč. Mergelė Marija. O visa sodyba iš paukščio skrydžio yra aiškios trikampio formos – tikra Dievo Apvaizdos akis.

Kiekvienas Orvidų sodybos lankytojas savaip supras Viliaus sukurtą pasaulį, tačiau abejingų jo kūrybai tikrai nebus. Akmenyse tiek daug užslėptos mistikos. Blogas žmogus čia negali ilgai ištverti, o ieškantys – vėl sugrįžta. Tai dvasingumo centras, į kurį gali ateiti visi: ir pikti, ir nusivylę, ir pakylėti, ir laimingi.

daugiau...

Veikla

Muziejai
Įvertinkite:
0 (mažiausiai 80 simbolių)
Lankomumo statistika
Duomenų atnaujinimas
Dalintis