Lankytinos vietosŠventupės dvaras

Ukmergės r.

Šventupės dvaras Įkurtas 15 - 16 amžiuje. Pirmieji dvaro valdytojai buvo bajorai Vidiškiai. Valdant Vidiškiams dvaro centras buvo netoli Vidiškių miestelio. Kiek vėliau dvaro sodyba buvo perkelta ir greičiausiai tuomet gavo Šventupės pavadinimą.

Kaime yra vietinio reikšmingumo kultūros paveldo objektas, įrašytas į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą – Šventupės (Žemaitkiemio) buv. dvaro sodybos fragmentai. Sodyba pastatyta XVIII a. prie buvusio Kauno–Daugpilio arba Varšuvos–Peterburgo trakto, dešiniajame Šventosios krante. Paminklinė dvaro sodybos teritorija – 13 ha, saugomo landšafto zonos ribos – 14 ha. Dvaro žemės buvo išsidėsčiusios abipus Šventosios ir jos intakų – Siesarties ir Mūšios žiočių. Yra išlikusios dvi kūdros. Viena – pietvakariniame paminklo teritorijos kampe, kita – į šiaurės vakarus nuo kumetyno, tarnavusi buvusios spirito varyklos reikmėms. Išlikę ir XIX a. suformuoti sodybos takai su alėjomis ir kelias – pagrindinis įvažiavimas į sodybą.
Dvaro centrinis pastatas gerai išsilaikęs. Pastatas vieno aukšto, medinis, tinkuotas, yra rūsys. Pastate įsikūrę Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos padalinys ir kultūros centro filialas.
Dvaro sodyba iki šiol yra išlaikiusi kelias autentiškas pastatų grupes: kumetyno sektorius prie tvenkinio (XX a. pr.), diendaržinio tvarto fragmentai (XIX-XX a.), dvaro rūmai, oficina (XVIII a.), parke esantis rūsys, greičiausiai, buvusi ledainė (XVIII-XIX a.) [9].

Šventupės (Žemaitkiemio) parkas įkurtas XIX a. banguoto reljefo 11 ha teritorijoje Šventosios dešiniajame krante. Vakarinė parko dalis, užimantį aukštą lygią atskirtą nestaigiu šlaitu nuo Šventosios slėnio terasą, yra geometrinio, o žemoji rytinė – peizažinio planavimo. XX a. pab. rytinės parko dalies viduryje esančiame slėnyje iškastas pailgas tvenkinys. Prie jo augančios medžių juostos kartu su aukštosios terasos šlaitų medynais formuoja išraiškias aptakių kontūrų erdves. 1958 m. parkas buvo paskelbtas valstybės saugomu. 1986 m. priskirtas prie vietinės reikšmės gamtos paminklų

Adresas

Melioratorių g .2, Šventupė, Ukmergės raj.

Koordinatės

55.322386, 24.888847