Lankytinos vietosPaminklas Vytautui Didžiajam Perlojoje

Varėnos r.

Idėja paminėti Vytauto Didžiojo jubiliejų kilo “Lietuvai pagražinti” draugijoje. Ją perėmė Lietuvos Vyriausybė. 1929 m. gruodžio 31 d. “Valstybės žiniose” paskelbtas Vytauto Didžiojo paminėjimo įstatymas. Ypač didelis dėmesys buvo skiriamas paminklų statybai.

Ypač daug paminklų Vytautui Didžiajam pastatyta 1930-aisiais, Vytauto Didžiojo, metais. Juos kūrė ir žinomi skulptoriai, ir vietos menininkai ar tiesiog paprasti piliečiai. Buvo statomi mediniai kryžiai ir įspūdingi granitiniai paminklai.

Paminklų statyba vyko ir vėlesniais metais. Vienas ryškiausių paminklų 1931 m. liepos 19 d. pastatytas Perlojoje, dabartiniame Varėnos rajone. Tai aukščiausias paminklas Vytautui Didžiajam Lietuvoje (autorius skulpt. P.Tarabilda). Prie šio paminklo statybos daug prisidėjo šaulių būrys.

Perlojos miestelyje atidengtas paminklas didžiajam kunigaikščiui Vytautui pagerbti su užrašu: „Vytaute Didysai! Gyvas būsi, kol gyvas nors vienas lietuvis“.

Paminklas atlaikė laiko ir sovietų okupacijos išbandymus ir išliko iki šių dienų. Šį paminklą kaip laisvės simbolį po Antrojo pasaulinio karo valdžios atstovai ne kartą mėgino nugriauti, tačiau paminklas išliko, nes perlojiškiai tam trukdė.

Perloja, Varėnos raj.

Koordinatės

54.215088, 24.417283