Turistiniai 2020 metai Kaišiadorių r.

28. decembris
Turistiniai 2020 metai Kaišiadorių r.

Baigiasi 2020. Žvelgiame į paskutines šių metų kalendoriuje pažymėtas dieneles ir tradiciškai ima suktis mintys apie nuveiktus darbus. Savotiška riba, nebūtinai susijusi su kokiomis nors privalomomis ataskaitomis. Tiesiog – baigiasi dar vieni metai. Kokie jie buvo?Galima būtų pasakyti trumpai: jubiliejiniai arba prieštaringi, arba sudėtingi. Malonūs. Nelygu kaip vertinsime.

Taip, jubiliejiniai, džiaugsmingi. Mūsų mieliems Kaišiadorims 430!

Minėjome žymiausio pasaulio žasliečio, kūrėjo, muziko ir pedagogo Leopoldo Godovskio 150 gimimo metines.

Prieš 100 metų Guronyse gimė Vincentas Sladkevičius, vienas žymiausių Kaišiadorių krašto žmonių.

Malonūs. Ko gero, pirmą kartą tiek daug filmuotos informacijos apie Kaišiadoris per metus buvo pateikta. LRT mediatekoje galime rasti filmą apie Lašinius, Laisvės TV Youtube kanale pateikusi filmą apie galimybę praleisti mūsų rajone savaitgalį turint kišenėje 50 arba 500 eurų, Lietuvos ryto televizija sukūrė filmą apie Kaišiadoris cikle „Lietuvos miestai“.

Dar daugiau filmuotos medžiagos galite rasti mūsų internetinėje svetainėje www.turizmas.kaisiadorys.lt skiltyje „video“.

Lietuvos radijas ir jo šauni korespondentė Jolanta Jurkūnienė pristatė laidas apie Kaišiadorių rajoną cikle „Atrask Lietuvą“. Jas galima išgirsti aplankius Lietuvos radijo ir televizijos tinklapį.

Reikia paminėti ir straipsnius apie mūsų rajono verslininkus, skelbtus įvairiose žiniasklaidos priemonėse.

Taigi, Kaišiadorių žinomumas didėja.

Sudėtingi turizmui. Drąsiai būtų galima pridėti žodį „sunkūs“. Galėtume „bėdavoti“, kad penkis mėnesius buvome priversti turistauti iš namų. Taip, gyvenome apribota judėjimo laisve pavasarį ir vasaros pradžioje, metus baigiame taip pat.

Bet ar visai pamatuotas būtų mūsų „bėdavojimas“?

Taigi, žiūrim, ką turim.

Karantinas apribojo keliavimo ir įvairių objektų lankymo galimybes. Mes važinėjome po rajono lankytinas vietas, turima informacija dalijomės su keliaujančiais, nes gamtos objektus buvo galima lankyti. Todėl skambučių, elektroninių laiškų su prašymais suteikti informacijos buvo tikrai daug, keliautojai lankė įdomiąsias mūsų rajono vietas. Taigi, nors ekskursijų kurį laiką negalėjome organizuoti, patarėme ir siūlėme, kur ir ką galima pamatyti.

Kuomet karantino varžtai atsileido, keliaujančiųjų padaugėjo. Priėmėme turistų iš įvairiausių Lietuvos vietų, vedėme ekskursijas, pasakojome apie rajoną. Aplankė mus ir užsieniečiai. Didžiausią nuostabą sukėlė lietuviškai kalbantys suomiai.

Kelionėms ir ekskursijoms neliko abejingi kaišiadoriečiai ir mūsų rajono svečiai (kai kuriuos iš jų netgi sunku pavadinti svečiais, jie tokie savi!). Ačiū Jums.

Miesto sukaktis paskatino daugiau dėmesio skirti totoriams. Juk jų dėka turime Kaišiadorių miesto pavadinimą. Aplankėme vietas, susijusias su jų gyvenimu miesto apylinkėse, o baigėme ekskursiją Navasodų kaime, kuriame kuopinio susirinkimo metu ir buvo pirmą kartą paminėtas Chašaidarovos, būsimų Kaišiadorių, vietovės pavadinimas 1590 metais.

Skyrėme dėmesio ir žydų atminimui. Ekskursijos metu kalbėjome apie žydų bendruomenės gyvenimą Kaišiadoryse ir tragišką jos likimą.

Be dėmesio nepalikome ir dviratininkų. Šiemet organizavome du žygius. Birželio mėnesį per dvi dienas aplankėme Palomenę, Gegužinę, Zūbiškes, Šilonis, Rusius, Stabintiškes, Kasčiukiškes, Navasodus. Keliautojams didelį įspūdį paliko turtinga Šilonių kaimo istorija.

Nuoširdus AČIŪ Nemirai ir Virginijui Abloževičiams ne tik už galimybę apsistoti nakvynei jų nuostabioje sodyboje ant Neries kranto, bet ir už nuostabų istorinį-etnografinį vakarą Rusių kaimo tema.

Dėkui Rugilei Grendaitei, nuoširdžiai ir įdomiai papasakojusiai apie Gegužinės bažnyčios pokario istoriją ir pristačiusiai partizanų slėptuvę.

Sužavėti buvome kunigo Algirdo Akelaičio pasakojimu apie Palomenės bažnyčią ir Palomenės kultūros centro vadovės Virginijos Kudaševičienės šiluma pulsuojančiu dailininko Antano Zalieskio šeimos bei buvusio Palomenės dvaro pristatymu.

Antrame žygyje nuostabiai spalvoto ir šilto rudens fone išbandėme naujai asfaltuotą kelią nuo Žiežmarių per Liutonis, Mūro Strėvininkus atgal į Žiežmarius. Kokia puiki trasa, kiek pakeliui visko galima pamatyti: ir Bačkonių dvaro parką, kuriame likęs paminklas paskutiniam dvaro savininkui totoriui Juzefui Bazarevskiui, ir Mūro Strėvininkų piliakalnį bei buvusio dvaro rūmus, kažkada priklausiusius Gabrieliui Oginskiui, paskutiniajam garsiosios giminės atstovui mūsų rajone, ir mažąją Bačkonių hidrojėgainę, ir ... Žodžiu, kas nevažiavot-pravažiuokit. Bus malonus atradimas.

Tradiciškai aktyvūs buvo rajono senjorai. Reikia tik pavydėti tokio energijos užtaiso ir nesibaigiančio noro pažinti. Taigi, su Pensininkų klubu ir jos energiausiąja vadove Genute dvi dienas keliavome po Žemaitiją, o su Kaišiadorių Maltos ordino senjorų klubu „Darna“ komanda aplankėme Biržus ir Molėtų kraštą.

Taigi, tokie trumpi pastebėjimai ir „pasibėdavojimai“ apžvelgiant 2020 metus.

Kaišiadorių Turizmo ir verslo informacijos centro kolektyvas linki visiems, su kuriais šiemet bendravome, Gražių Švenčių ir įdomių kitų metų. Tikrai vėl būsime drauge, tikrai keliausime. Beje, dviratininkų maršrutas birželio mėnesį jau laukia.

Ačiū visiems turizmo ir verslo žmonėms už buvimą drauge nelengvu metu. Stiprybės Jums!

Būkime sveiki ir susitikime 2021 metais.

Aurelijus Balčiūnas

Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centro

turizmo vadybininkas

Laisvalaikio naujienos

 • Kaišiadorių krašto gamta

  Kaišiadorių rajonas turi labai daug gamtos objektų, kuriais galima pasidžiaugti, kai kurie iš jų vieninteliai Lietuvoje, kiti didžiausi, storiausi, unikaliausi. Rajone saugoma 13 medžių, 29 rieduliai, 4 atodangos, šaltinis bei ežeras. Kaukinės ežeras. Gali būti glaciokarstinės kilmės. Nuo ledyno pakraščio atskilęs ledo gabalas buvo palaidotas smėlingose nuogulose. Pažiūrėkite šiame...
 • Tarpukario Lietuvos fotografijų paroda ir „Trispalvės istorijos“ pristatomos virtualiai

  Minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Šiaulių „Aušros“ muziejus pradeda pasakojimų ciklą „Trispalvės istorijos“ bei virtualiai pristato Lietuvos Respublikos šimtmečiui skirtą kūrybinės fotografijos parodą „Tapatybės formatai. Tradicija ir modernumas tarpukario Lietuvos fotografijoje“. Iki Kovo 11-osios Venclauskių namų socialiniame tinkle Facebook...
 • Užgavėnių tradicijos. Pasakojimai iš Žaliūkių malūnininko sodybos

  Kasmet Šiaulių „Aušros“ muziejus kviesdavo į Žaliūkių malūnininko sodybą triukšmingai vyti žiemą ir šauktis ateinančio pavasario. Šiemet dėl karantino apribojimų Užgavėnių šventė sodyboje nevyks, tačiau muziejininkai per internetines platformas papasakos apie šventės tradicijas ir pamokys, kaip joms pasiruošti namuose. Užgavėnių išvakarėse, vasario 15 d. 10 val., Šiaulių...
 • Juvelyriką ir tradicinį japonų meną susiejanti paroda pristatoma virtualiai

  Paskelbus karantiną Chaimo Frenkelio vilos lankytojai taip ir neišvydo čia eksponuojamos naujos šiuolaikinės juvelyrikos parodos „Materijų skambesys“. Internetinės platformos suteikia galimybę susipažinti su šia paroda neišeinant iš namų. Šiaulių „Aušros“ muziejus parengė virtualią ekskursiją, kurioje parodos kuratorė Jūratė Kaučikaitė pasakoja apie parodos idėją ir čia...
 • Unikalios ir vienintelės vietos Kaišiadorių r.

  Kaišiadorių rajonas ypatingas tuo, kad turi ne vieną unikalią ar vienintelę vietą, kuri pritraukia ne vieno turisto dėmesį. Daugiau informacijos rasite – www.turizmas.kaisiadorys.lt Gravitacinė kalva Surgantiškėse - netoli Maisiejūnų piliakalnio ir Kruonio HE yra gravitacinė kalva. Atvykite automobiliu, pastatykite jį įkalnėje, išjunkite pavarą, ir pamatysite kaip mašina rieda ne...
 • Įdomūs faktai apie kulinarinį Lietuvos paveldą

  Šiandien ant lietuviško stalo galime išvysti ką tik nori: itališką picą, islamo šalių mėgstamą kebabą ar nacionalinį japonų sušį. Vis dėlto, nors ir pamėgę pasaulio virtuvės paveldą, nori nenori vis sugrįžtame prie mūsų kraštui nuo seno būdingų patiekalų – riebių bulvinių blynų ar cepelinų, burokėlių sriubos, mėsos troškinių. Tačiau tai tikrai dar ne viskas, Lietuvos kulinarijos...
 • „Dingusi Tauragė 1939-1945“ - virtualus turas

  Projektas „Dingusi Tauragė 1939-1945“ http://virtualusturas.tauragesmuziejus.lt/ padės nusikelti į praeitį ir geriau suprasti, kaip anksčiau atrodė kai kurios Tauragės vietos. XIX a. ir XX a. pr. Tauragė iš mažo miestelio virto gan dideliu miestu. Buvo pastatyta nemažai įsimintinos architektūros pastatų. Tačiau Pirmojo pasaulinio karo metu, ypač 1915 m. miestą itin smarkiai...
 • Sausio 13-ajai atminti – virtuali galerija „Transliacija (Ne)nutraukiama!“

  Minėdamas apgintos Laisvės 30-metį, Šiaulių „Aušros“ muziejus suskaitmenino savo rinkiniuose saugomas istorines vertybes, menančias lemtingus 1991 m. sausio įvykius, ir papildęs jas medžiaga iš privačių archyvų, parengė virtualią Sausio 13-osios atminimui skirtą parodą „Transliacija (Ne)nutraukiama!“. Šiaulių „Aušros“ muziejaus ir jo padalinio –...
 • „Aušros“ muziejaus istorijos ir fotografijos rinkinius papildė nauji eksponatai

  2020 m. Lietuvos kultūros tarybai skyrus finansavimą Šiaulių „Aušros“ muziejaus projekto „Muziejinių vertybių įsigijimas“ įgyvendinimui, muziejaus istorijos ir fotografijos rinkinius papildė reikšmingi eksponatai. Muziejinės vertybės buvo atrinktos, įvertinus jų istorinę vertę, retumą, unikalumą. „Aušros“ muziejuje saugomi gausūs rinkiniai, bet vis dar...
 • Leidinys atskleis pramonininko Chaimo Frenkelio ir jo šeimos istoriją

  2020 m. Šiaulių „Aušros“ muziejus pradėjo įgyvendinti projektą „Knyga Chaimo Frenkelio vila Šiauliuose. Lietuvos žydų istorijos liudijimai. Moksliniai tiriamieji ir parengiamieji darbai“, dalinai finansuojamą Lietuvos Kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės lėšomis. Tai daugiau nei dešimtmetį puoselėtos idėjos – surinkti, susisteminti ir publikuoti visą...
 • Pasibaigus karantinui Chaimo Frenkelio viloje – nauja paroda „Materijų skambesys“

  Pasibaigus karantinui Chaimo Frenkelio viloje visų lankytojų lauks nauja paroda „Materijų skambesys“. Šia paroda „Aušros“ muziejus susies du dalykus: juvelyriką ir tradicinį japonų meną. Idėją pateikti parodą japoniško sodo stiliumi lėmė tai, jog muziejaus rinkiniuose yra saugoma išskirtinė japonų medžio graviūrų kolekcija – viena iš unikaliausių ir vertingiausių...
 • „Aušros“ muziejus įsigijo dailininko Mindaugo Lukošaičio piešinių ciklą „Rezistencija III“

  2020 m. Šiaulių „Aušros“ muziejus Lietuvos kultūros tarybos programos „Atminties institucijos: kultūros vertybių įsigijimas“ konkursui pateikė projektą „Šiauliečio dailininko Mindaugo Lukošaičio piešinių ciklo „Rezistencija III“ įsigijimas.“ Projektas buvo dalinai finansuotas: įsigyta 80 muziejinių vertybių. Šiaulietinis Mindaugas Lukošaitis...
 • Virtualiai pažinčiai su muziejumi – inovatyvūs sprendimai

  Šiaulių „Aušros“ muziejus pastaraisiais metais daug dėmesio skiria kultūros paveldo skaitmeninio turinio kūrimui ir jo sklaidai. Susidariusi pasaulinė ekstremali situacija ir išaugę lankytojų virtualių paslaugų poreikiai paskatino muziejininkus išplėsti sukurto turinio pasiekiamumą – pradėtas vykdyti projektas „Skaitmeninės komunikacijos galimybių išplėtimas Šiaulių...
 • Pažintiniai takai Kaišiadorių r.

  Girelės pažintinis takas. Lengvam pasivaikščiojimui gamtoje siūlome keliauti Girelės pėsčiųjų taku (apie 1,7 km), kuris prasideda šalia Paukštininkų gatvės. Čia įrengtas informacinis stendas. Pirmiausiai akis paganysite į meniškus kaišiadoriečių sukurtus inkilus, iškabintus pakelės medžiuose – 2012 m., minint Paukščių dieną, gimė „Inkilų alėja“. Toliau prieisite riedlenčių...
 • Iniciatyva „Mano Čiurlionio namai“ – grįžta!

  2020 metų kovo mėnesį startavusi M. K. Čiurlionio namų Vilniuje iniciatyva „Mano Čiurlionio Namai“ grįžta su nauju kvietimu – „Atrasti Čiurlionį naujai!”, kviesdama kiekvieną prisijungti prie bendros M. K. Čiurlionio kūrybą pristatančios galerijos kūrimo. Šiais metais rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais vykęs M. K. Čiurlionio namų organizuotas renginių ciklas...