Посещаемые места



Kražių kolegija

Kelmės r.

Kražių miestelio, išsidėsčiusio abipus Kražantės, senoji dalis saugoma kaip urbanistikos kultūros vertybė. Vienas istorinių paminklų čia – išlikęs barokinis buvusios jėzuitų kolegijos pastatas (XVII a. pradžia). Tai dalis kažkada Kražiuose buvusio didžiulio jėzuitų pastatų komplekso.

Vienuoliai jėzuitai Kražiuose įsikūrė 1608 m. 1614 m. Jonas Karolis Chodkevičius jiems užrašė 7 kaimus, o 1615 m. Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis dovanojo žemės sklypą su nebaigta statyti pilimi. Jėzuitai pilį pertvarkė ir 1616 m. įkūrė Kražių kolegiją, ilgainiui tapusią svarbiausiu Žemaitijos švietimo ir religinio gyvenimo centru. Maždaug 4 ha plote buvo pastatyti net 22 įvairios paskirties pastatai: vienuolyno-kolegijos pastatas (3 korpusai), bažnyčia, mokykla, ūkiniai pastatai, mūrinis malūnas, alaus darykla ir kt. Bažnyčia, kurios dabar išlikę tik pamatų akmenys, statyta 1621-1689 m. Švč. Mergelės Marijos Dangun Ėmimo bažnyčia buvo puošniausia to meto Žemaitijos šventovė – joje buvo 12 altorių, kuriuos puošė puikūs tapybos darbai, o centriniame altoriuje kabėjo Leonardo Da Vinči paveikslas.

1773 m. jėzuitams išsikėlus iš Kražių, pastatai buvo apleisti, pergyveno daug šeimininkų. Daugumą jų vienas iš savininkų – Raseinių maršalka A. Pšeciševskis – nugriovė, o pietinį korpusą išnuomojo gyventojams ir įstaigoms. Vėliau šis pastatas atiteko kitiems savininkams.

Restauruotame pastate 2008 m. įsikūrė daugiafunkcis Kražių Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centras. Įstaiga sujungia kultūros centro, bibliotekos, muziejaus padalinius, parodų ir konferencijų salę, turizmo informacijos centro bei viešųjų paslaugų (apgyvendinimo) sektorių į vieningą struktūrą.

Čia įsikūrusiame muziejuje galima plačiau sužinoti apie Kražių miestelio bei jėzuitų įkurtos kolegijos istoriją.

Edukacijos ir ekskursijos užsakomos iš anksto, telefonu: 8 (427) 58155, +370 616 06043

Kolegijos g. 5, Kražiai, Kelmės r.

Virtualus turas:

http://www.kraziai.lt/virtualus-turas/

Kražių Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kultūros centras