Laisvalaikio naujienos

Išskirtiniai pastatai dvarų aplinkoje: oranžerijos

2020 m. rugpjūčio 17 d.
Dvarų oranžerijos

Oranžerijos Lietuvos dvaruose išplito XVIIIXIX amžiuje. Vešantys, tarpstantys šilumamėgiai, egzotiniai augalai ir, neretai, čia gyvenantys gyvūnai, šių visus metus žaliuojančių oazių šeimininkams ir svečiams buvo daug džiaugsmo ir atgaivos dvasiai teikiančios vietos, dvarininkų pasididžiavimas, o taip pat dvaro ansamblį puošiantys pastatai. Pasidomėkime šiandienos dvarų oranžerijomis.

Liubavo dvaro oranžerija seniausia Lietuvoje

Liubavo dvarvietėje išlikusi oranžerija kartu su oficina sudaro baroko architektūros ansamblį, kurio statybos data siekia XVIII amžių. Abu pastatai panašių formų, ryškių spalvų, laužyto silueto stogais, tačiau oranžerijos langai gerokai didesni nei oficinos. Šiandien restauruoti Liubavo dvaro pastatai pritaikyti muziejinei paskirčiai.

Liubavo dvaro oranžerijoje šiandien nepamatysite daugybės rūšių egzotinių augalų, kurie čia augo kadaise (pagal išlikusį skaičių ant vieno oranžerijos vazono spėjama, kad vienu metu čia galėjo būti auginama apie 150 augalų), tačiau turėsite galimybę pamatyti, kaip atrodo seniausia oranžerija Lietuvoje ir aplankyti joje veikiančią ekspoziciją.

Liubavo dvaro oranžerijoje buvo įrengta sudėtinga šildymo sistema. Restauruotame pastate išsaugota šildoma siena, eksponuojami ir grindinio šildymo fragmentai, atkurta XVIII amžiaus krosnis.

Įdomu pamatyti, kaip buvo suplanuotos ir sujungtos įvairios vidaus patalpos skirtos augalams auginti, laisvalaikiui leisti, sodininkui gyventi, šildymo krosnims aptarnauti, sodo inventoriui sandėliuoti.

Kretingos dvare puoselėjamas kadaise grafo Tiškevičiaus įkurtas Žiemos sodas

Kretingos dvaro oranžerija, arba Žiemos sodas buvo įkurtas XIX amžiaus antroje pusėje grafo Tiškevičiaus iniciatyva. Ir augmenija, ir gyvūnija turtingoje oranžerijoje anuomet augo palmės ir kaktusai, bananmedžiai, citrinmedžiai ir laurų medžiai, čiurleno tekantis vanduo, o nedideliuose tvenkinukuose nardė žuvys. Šis Žiemos sodas, buvęs didžiausia to meto oranžerija privačioje valdoje Europoje, XX amžiaus pirmoje pusėje, deja, buvo sunaikintas.

1987 metais Kretingos žemės ūkio technikumo vadovų rūpesčiu ir Klaipėdos restauracinių dirbtuvių specialistų dėka Kretingos Žiemos sodas buvo atkurtas, o nuo 1991-ųjų oranžerija priklauso Kretingos muziejui.

Šiandien Kretingos dvaro lankytojai gali apžiūrėti gyvybės pilną oranžeriją, jos augalus, kartais atkeliavusius iš itin toli. Viso čia auga daugiau nei 170 rūšių augalų, gausios svyrančių augalų, sukulentų, epifitų, dracenų ir šilkmedinių šeimos atstovų kolekcijos. Kaip kadaise, tarp žaliosios augmenijos čia esama ir gyvūnijos, oranžerijos baseine plaukioja japoniniai karpiai, sode gyvena baliniai vėžliukai, papūga.

Aukštosios Fredos dvaro oranžerija didžiausia Lietuvoje

Aukštosios Fredos dvaro aplinkoje veikiančio VDU botanikos sodo, o kartu ir oranžerijos istorija prasidėjo pirmoje XX a. pusėje, beveik prieš šimtą metų. 1923 m. oranžerijai skirtą pirmąjį kertinį akmenį padėjo Lietuvos Respublikos prezidentas Aleksandras Stulginskis.

Šiandien Aukštosios Fredos dvaro aplinkoje veikianti oranžerija didžiausia Lietuvoje. Čia, daugiau nei tūkstančio kv.metrų plote, auginama daugiau nei 900 rūšių augalų. Oranžerijos lankytojai gali grožėtis paatogrąžių, atogrąžų, dykumų ir pusdykumių augalais, 30 skirtingų rūšių palmėmis, 38 rūšių fikusais bei daugiau nei pusketvirto šimto rūšių sukulentais. Vienas iš išskirtinių šioje oranžerijoje saugomų augalų yra valgomasis kiaušvis, egzotinis augalas, kuriam jau daugiau nei 130 metų, kadaise augęs Oginskių dvare Rietave.

Raudondvario dvaro oranžerijoje įsikūręs restoranas

Raudondvario dvarvietėje išlikę pilies rūmai, dvi oficinos, arklidės, ledainė ir oranžerija. Paskutinieji dvaro šeimininkai buvo grafai Tiškevičiai. Grafas Benediktas Emanuelis Tiškevičius po 1831 m. gaisro neišlikusius medinius dvaro pastatus Raudondvaryje pakeitė naujais, mūriniais. Dvaro ansamblį jis kūrė pasitelkdamas žymius to meto architektus.

Šiandieną dvaro pastatai ir aplinka sutvarkyti, prikelti naujam gyvenimui, ir kone kiekvienas iš jų turi savą paskirtį. Pagrindiniame dvaro pastate vyksta įvairūs renginiai, ledainėje veikia Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centras, žirgyne menų inkubatorius, o oranžerijoje nuo 2013-ųjų veikia restoranas.

Klasicizmo ir neogotikos formų oranžerijos statyba datuojama 18371839 m. Grafas Benediktas Emanuelis Tiškevičius, mėgęs keliauti, po kelionių oranžerijos kolekciją papildydavo vis naujų rūšių augalais bei gyvūnais, čia gyveno beždžionės ir papūgėlės.

Plungės dvare ir laikrodinė, ir oranžerija

Plungės dvare esanti oranžerija išskirtinis pastatas, vadinamas laikrodine-oranžerija. Tai XIX amžiaus viduryje pastatytas statinys, atrodantis lyg pilaitė, kurios 12 metrų aukščio bokštelyje įrengtas laikrodis. Oranžerija prie rytinės laikrodinės pastato pusės buvo įrengta XIX amžiaus antroje pusėje, joje auginti sodinukai, egzotiniai augalai. Laikrodinėje buvo įrengtos laikrodininko ir sodininko gyvenamosios patalpos.

Per pirmąją XX amžiaus pusę laikrodinės pastatas gerokai pakito, o oranžerija sunyko. Tik 2011-aisias buvo restauruotas bokšto laikrodis, vėliau visas laikrodinės pastatas, o šalia jo pamažu imta gaivinti sodus.

Plungės dvaro laikrodinė-oranžerija yra seniausias statinys šioje dvarvietėje.

Daugiau apie Lietuvos dvarus: www.dvarai.lt

Laisvalaikio naujienos

 • Pažintiniai takai Kaišiadorių r.

  Girelės pažintinis takas. Lengvam pasivaikščiojimui gamtoje siūlome keliauti Girelės pėsčiųjų taku (apie 1,7 km), kuris prasideda šalia Paukštininkų gatvės. Čia įrengtas informacinis stendas. Pirmiausiai akis paganysite į meniškus kaišiadoriečių sukurtus inkilus, iškabintus pakelės medžiuose – 2012 m., minint Paukščių dieną, gimė „Inkilų alėja“. Toliau prieisite riedlenčių...
 • Iniciatyva „Mano Čiurlionio namai“ – grįžta!

  2020 metų kovo mėnesį startavusi M. K. Čiurlionio namų Vilniuje iniciatyva „Mano Čiurlionio Namai“ grįžta su nauju kvietimu – „Atrasti Čiurlionį naujai!”, kviesdama kiekvieną prisijungti prie bendros M. K. Čiurlionio kūrybą pristatančios galerijos kūrimo. Šiais metais rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais vykęs M. K. Čiurlionio namų organizuotas renginių ciklas...
 • Stanislavos Šarkienės kūrybos darbų paroda ,,Kitoks popieriaus pasaulis”

  Aš, Stanislava Šarkienė, gyvenu Alizavoje. Mano darbinė veikla buvo susijusi su mokykla, kuriai paskyriau 45 - erius nelengvus, įtemptus, bet įdomius metus. 37- erius metus buvau Alizavos mokyklos mokytoja, direktoriaus pavaduotoja ugdymui. 2014 metų rugsėjo 1-ąją užvėriau mokyklos duris. Nesinorėjo užsidaryti namuose. Tą patį rugsėjo mėnesį įstojau į Kupiškio trečiojo amžiaus universitetą....
 • Kaišiadorių miestas

  Šis miestas yra puikus tuo, kad nėra labai didelis, bet jame esantys objektai yra itin svarbūs ir su svarbia istorija šio miesto gyventojams bei kitiems atvykusiems. Pirmiausia ką išskirtume, tai geležinkelio stotis. 1919 m. liepos 6 d. išvyko pirmasis Nepriklausomas traukinys iš Kaišiadorių į Radviliškį. Čia dirbo Didžiosios Kovos apygardos įkūrėjas ir vadas partizanas Jonas Misiūnas –...
 • Saldžiosios pramogos AJ Šokolado skulptūrų muziejuje

  AJ Šokolado skulptūrų muziejus Pirmasis šokolado skulptūrų muziejus Lietuvoje atidarytas Trakuose, adresu Vytauto g. 4. Maloniai visus kviečiame apsilankyti! Čia išvysite net keturis šokolado kambarius – Majų, Kolumbo, filmo „Šokoladas“ ir „Smagaus gyvenimo“ temomis, kuriems įkurti prireikė net dviejų tonų balto, juodo ir pieniško šokolado. Turėsite unikalią...
 • Idėja sekmadienio rytui: Europos parkas kviečia į dėmesingą kelionę po meno pasaulį

  Š. m. spalio 25 d., sekmadienį, 11 val. Europos parko muziejuje vyks renginys, kurio dalyviai leisis į dėmesingą kelionę po meno pasaulį, patirs meną „lėtai“ kartu su atidos mokytoju Pauliumi Rakštiku. Kiekvieno žmogaus meno patyrimas gali būti unikalus ir įsimintinas. Renginyje bus kviečiama stabtelėti, atsikvėpti, pažvelgti sukoncentravus dėmesį, pajusti „čia ir...
 • Tarp dangaus ir jūros II. Kuršių nerija sovietmečio Lietuvos dailininkų kūriniuose

  Paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16, Kaune, kviečiame atrasti nuostabų Kuršių nerijos kraštą parodoje „TARP DANGAUS IR JŪROS II. Kuršių nerija sovietmečio Lietuvos dailininkų kūriniuose“. Ši paroda pirmoji, kurioje taip išsamiai pristatomas Kuršių nerijoje sovietmečiu sukurtas dailės paveldas. Jai atrinkta daugiau nei 30-ties menininkų kone šimtas kūrinių, kurie ne tik...
 • Edukacinės programos Klaipėdos rajono amatų centre: šiaudinių sodų rišimas

  Edukaciniai užsiėmimai vedami Aurelės Pociuvienės. Tautodailininkės, turintčios didelę patirtį ir išsilavinimą neformalaus ugdymo srityje. Edukaciniai užsiėmimai: Edukacijos metu dalyvių bus išmoktas nusirišti vienas paprastos struktūros šiaudinis sodas. Dalyviai supažins su sodo simbolika, kilme ir reikšme. Šiaudinių sodų rišimas - viena įspūdingiausių lietuvių paprotinės...
 • Rudens malonumai Kaišiadorių r.

  Atvykę į rančą „Myliu kaimą“ galėsite pakeliauti rudenėjančiu, kvepiančiu grybais ir samanomis mišku lydimi ožkų, avytės, ponio. Tai tikras žygis galbūt vienintelėje vietoje Lietuvoje, kur Jus lydės linksmas keturkojų būrelis. https://www.facebook.com/myliukaimaranca/ Jei Jūs ar Jūsų šeimos nariai norėtų artimiau susipažinti su gyvūnais, juos pamaitinti, paglostyti, pažaisti,...
 • „Vytautas Pečiukonis: akvarelė”

  A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje, Vydūno al. 2, Kaune, Paroda „Vytautas Pečiukonis: akvarelė”. Vytautas Pečiukonis (1926–2013), dar vadinamas Agnus Elegru, buvo puikus savitą ir originalų stilių sukūręs neeilinio talento tapytojas. Tapė tiek akvarele, tiek aliejumi. Taip pat jis buvo ir pedagogas, kone tris dešimtmečius – nuo 1960 iki 1987 m. – dirbęs...
 • Ruošiantis naujai parodai, moksleiviai išbandė japonišką kaligrafiją bei tapybą tušu

  Lapkričio mėn. Chaimo Frenkelio viloje bus atidaryta nauja paroda „Materijų skambesys“. Ruošiantis jai ir vykdant to paties pavadinimo projektą, Šiaulių „Aušros“ muziejus rugsėjo mėnesį organizavo japoniškos kaligrafijos bei tapybos tušu (sumi-e) edukacijas moksleiviams. Paroda „Materijų skambesys“ bus skirta konceptualiajai juvelyrikai. Šia paroda...
 • Po rekonstrukcijos Šiauliuose atsidarys modernus muziejus su atviromis saugyklomis

  Šiaulių „Aušros“ muziejus nuolat keičiasi, modernėja ir šiandien yra vienas iš didžiausių ir aktyviausių Lietuvos muziejų, kurio padaliniai vis atnaujinami ir pritaikomi daugiafunkcėms muziejinėms veikloms. Šiuo metu vykdomas „Aušros“ muziejaus Edukacijos centro pastato rekonstrukcijos projektas, kuriuo siekiama pagerinti kultūros paslaugų prieinamumą, kokybę ir...
 • Švęsti Rudens lygiadienį – į Žaliūkių malūnininko sodybą

  2020 m. rugsėjo 22 d., antradienį, nuo 19 val. kai diena vėl susilygina su naktimi, Šiaulių „Aušros“ muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) švęsime Rudens lygiadienį. Tai – astronominė rudens pradžia. Renginys nemokamas. Rudens lygiadienis nuo seno laikytas mistiniu – senovėje tądien vykdavo sambariai – bendraminčių, bendradarbių...
 • Paroda „Kasdienybė Lietuvos fotografijoje 1963–2013m.“

  Paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16, Kaune, Paroda „Kasdienybė Lietuvos fotografijoje 1963–2013m.“. Tai vizualinis pasakojimas apie Lietuvos kasdienį gyvenimą, kurio akiratyje per pastarąjį pusšimtį metų atsirasdavo vis kiti dalykai, aktualijos, nuotaikos. Per šį laikotarpį susiformavo trys fotografų kartos, išsiskiriančios savo temomis, braižu, visuomet...
 • Šiauliuose rodomos net dvi Antano Sutkaus fotografijų parodos

  Šiauliečiai ir miesto svečiai turi unikalią galimybę vienu metu Šiauliuose išvysti net dvi vieno iš žymiausių Lietuvos fotomenininkų Antano Sukaus fotografijų parodas: Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140) eksponuojama daugiausia menininko archyvinę fotografiją pristatanti paroda „Sveikinimai iš XX amžiaus“, o 2020 m. rugsėjo 11 d. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus. 74)...