Laisvalaikio naujienos

Kultūra keičia. Lietuvos pilių ir dvarų asociacija įgyvendina tarptautinį projektą „LEVER“

2018 m. sausio 18 d.

Retai apgyvendintos vietovės Lietuvoje – lyg tam tikros kultūrinės dykvietės, kurių gyventojai patiria kultūrinį, pažintinį atskirtumą. Tuo tarpu kai miesto kultūrinis gyvenimas itin gyvas ir jo gyventojai yra apsupti begalės pasirinkimų patirti ir mokytis, nuošaliai gyvenantiems tokios galimybės yra gerokai menkesnės. Nieko nestebina tai, kad gyventojai dažnai keliasi į didesnius miestus, kuriuose atranda didesnes galimybes.

Tarptautiniu LEVER projektu siekiama nuošalias šalies vietoves padaryti patrauklesnėmis, malonesnėmis vietomis gyventi, – vietomis, kuriose taip pat vyksta įdomūs dalykai.

3-jų metų Baltijos jūros regiono NVO projekte dalyvauja ir Lietuvos pilių ir dvarų asociacija. Projektą remia Šiaurės ministrų taryba.

Lietuvos pilių ir dvarų asociacija šiuo metu vienija 45 Lietuvos pilis ir dvarus. Daugelis jų, kaip ir kadaise, išlieka tikrais kultūros židiniais. Dvaruose ir pilyse įsikuria muziejai, galerijos, vyksta įvairūs kultūriniai, pažintiniai renginiai. Pilis ir dvarus žmonės renkasi savo gyvenimo įsimintiniems įvykiams atšvęsti, juose susiburia, bendrauja.

Anykščių rajone esančiame nedideliame Akmenos kaime dvare vykstantys renginiai suburia vietinę bendruomenę. Nedaug kartais tereikia – tik kitokios erdvės ir sąlygų žmonių saviraiškai imti skleistis.

2017 m. rudenį Akmenos dvare buvo surengtas Sviesto pleneras. Pasak istorikų, ANBO lėktuvai, sviestas ir krepšinis buvo bene labiausiai tarpukario Lietuvą garsinantys pasiekimai. Akmenos dvaro komanda nutarė valstybės šimtmečio paminėjimą pradėti sviesto tema. Išlikusių pasakojimų apie dvare buvusią labai gražią sviestinę – avinėlį paskatinta, ji organizavo dirbtuves molinei sviestinei kurti. Vyko ne tik keramikos dirbtuvės, bet ir kitos veiklos: buvo mušamas kaimiškas sviestas, krosnyje kepamos sviestinės bandelės. Plenero kūrybinėse veiklose dalyvavo ir Viešintų pagrindinės mokyklos-daugiafunkcinio centro mokiniai su mokytojais.

Dvaro ir gretimų kaimų bei miestelių klestėjimas susijęs abipusiškai. Kultūrinių veiklų paskatinti žmonės buriasi, atvyksta ir iš toliau. Ne tik dvare, bet ir aplinkinėse vietovėse gyvenimas pagyvėja.

Paliesiaus dvaras taip pat tęsia gražias kultūros puoselėjimo tradicijas, tai – tikras regiono žmonių traukos centras. Dvaro koncertų salėje „Pasaga“ koncertuoja garsūs atlikėjai, vietiniai gyventojai noriai naudojasi galimybe pasimėgauti klasikine ir kitų stilių muzika. Dvare atgimsta gražios tradicijos, puoselėjančios įvairius šio krašto amatus, o salės atviros bendruomenių nariams, kurie čia mielai rengia savo šventes ir suėjimus. Dažnai Paliesiaus dvaras pakviečia bendruomenių narius pasiklausyti koncertų nemokamai.

Paliesiaus dvare buvo organizuoti vietos muzikantų – cimbolininkų iš Adutiškio seniūnijos koncertai. Nors cimbolais grojama palyginti nedidelėje teritorijoje (daugiausia Rytų Lietuvoje ir Dzūkijoje), kiekvienas muzikantas yra išlaikęs savitą skambinimo stilių. Paliesiaus dvare cimbolus išgirsti turėjo galimybę vietinės bendruomenės nariai ir atvykę svečiai, o muzikantams tai buvo proga koncertuoti ir siekti, kad būtent šiam kraštui būdingas instrumentas būtų tinkamai įvertintas, jį išgirstų kuo daugiau žmonių.

Žeimių miestelyje Jonavos rajone kultūrinis gyvenimas virte verda Žeimių dvare. Dvaro sodyboje veiklas organizuoja jauno kolektyvo įkurtos VšĮ „Ars communis“ ir „ŽemAt“. Dvare organizuojami kultūriniai renginiai, meno projektai, edukacinės programos, miestelio bendruomenės šventės. Žeimių dvare buvo įsteigta postmodernaus meno galerija (D N G (Domas Noreika Gallery)) ir rezidentūros modelis. Dvaro rezidentūroje kviečiami dalyvauti, savo meninius projektus kurti įvairūs menininkai ir kiti aktyvistai, iš Lietuvos ir užsienio. Jiems suteikiama galimybė bendradarbiauti kūrybiniame procese, naudotis dvaro erdvėmis, įrankiais. Pastaruoju metu Žeimių dvaro kūrybiniuose projektuose dalyvaujantys menininkai buvo ypač raginami savo idėjas ir kūrybinius sumanymus orientuoti į vietinį kontekstą, kuo labiau įtraukti vietinės bendruomenės narius. Abipusis bendravimas naudingas visiems – vietiniai gyventojai turėjo galimybę aplankyti Žeimių dvaro menininkus rezidentus, stebėti jų kūrybinius procesus, o taip pat ir bendradarbiauti patys kaip aktyvūs kūrėjai.

Liubavo kaime Vilniaus rajone – tik 55 gyventojai (2011m.). Vietiniai vaikai, susirenkantys iš apylinkių, mokosi nedidelėje Ažulaukės pradinio ugdymo skyriaus mokyklėlėje, tame pačiame pastate įsikūręs ir pašto poskyris.

Liubavo dvaro sodyboje veikia krašto istorijos, kultūros ir technikos paveldo muziejus, kuris yra vietinės bendruomenės kultūrinės veiklos įkvėpėjas ir skatintojas. Liubavo muziejus yra Europos parko – pirmojo Lietuvoje nevyriausybinio muziejaus – padalinys.

Bendradarbiaujant Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos Balsių studijai ir Ažulaukės pradinio ugdymo skyriui Liubavo dvare organizuota kultūrinė edukacinė programa. Gausiai susirinkusiems į edukacinę programą „Šventinės žvakės liejimas“ reikėjo daug išmokti, tačiau tai netrukdė mėgautis procesu. Susipažinę su Liubavo dvaru, edukacijos dalyviai mokėsi, kaip pasigaminti formas iš gipso, jas apdirbti ir paruošti, tuomet lieti žvakes. Darbas užtruko ne vieną dieną, tačiau rezultatas to vertas – išlietos antropomorfinės – plaštakos formos žvakės. Programą vainikavo šventinis renginys Liubavo dvare, kurio metu visi dalyvaujantys galėjo susipažinti su dvaro istorija ir dabartimi, dalyvauti pramoginėse – kūrybinėse programose, aplankyti meno darbų parodas.

Liubavo dvaras tapo vieta, kur įdomios ir kokybiškos veiklos, paprastai organizuojamos miestų centruose, tapo prieinamos visai šalia gyvenantiems. Projekto metu inicijuotas bendradarbiavimas gali tęstis ir ateityje – buvo kalbėta apie meno stovyklų dvare organizavimo galimybes.

Kultūros ir meno srityse aktyvūs dvarai neabejotinai teigiamai veikia visą aplinką, – gretimas gyvenvietes ir miestelius. Kultūrinės, edukacinės veiklos, įtraukiančios vietinių bendruomenių narius, mažina kultūrinį jų atskirtumą ir nuošalias vietoves daro patrauklesnėmis. Atviri renginiai dvaruose – tai proga patirti, sudalyvauti, galimybė susipažinti ir pabendrauti su profesionaliais kūrėjais, išmokti kai ką naujo ir atrasti kūrybinį polėkį savyje.

„Lietuvos pilys ir dvarai – unikalus istorijos ir kultūros paveldas, kurį vertiname ir tausojame. Tačiau šiandienos jų funkcija – ne tik atminties išsaugojimas. Ypač prasminga, kai siekdami teigiamų permainų Lietuvoje, paveldo puoselėtojai tampa tikrais meno ir kultūros veiklų savanoriais“ – pabrėžia Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gintaras Karosas.

 

Parengė: Vilma Dečkutė Žukauskienė

Laisvalaikio naujienos

 • Rugsėjo 28d. Kaliningradas (Karaliaučius) – Jantarnaja (Palmininkai) gintaro kasyklos – Svetlogorskas (Raušenas)

  2019 m. rugsėjo 28-29 dienomis 2019 m. rugsėjo 28 d. (šeštadienis) Išvykimas, išvykimo laikas gali keistis !!! 6.00 val. Klaipėdoje, Akropolis, iš Dubysos gatvės (būti 10 minučių anksčiau iki išvykimo). Atvykę į Nidos pasienio postą sutvarkysime formalumus ir pažintį su Kaliningrado apskritimi pradėsime lankydami įdomų gamtos reiškinį – šokantį mišką,...
 • Anykščiuose – istorinių automobilių ekspozicija

  Nors Anykščių kraštas neturėtų skųstis siūlomomis lankytinomis vietomis ir turistų gausa, tačiau anykštėnai nesitenkina tuo ką turi ir savo svečiams nuo šios pasiūlys dar vieną lankytiną objektą – istorinių transporto priemonių ekspoziciją. Istorinių transporto priemonių gerbėjai ir kiti prijaučiantys seniesiems automobiliams, nuo šiol, besilankydami Anykščių krašte turės puikią progą...
 • Retro Mugė 2019 Ruduo

  Tradiciškai, rugsėjo paskutinis savaitgalis – oltimeristų šventė Kaune "Retro Mugė 2019 Ruduo". Kviečiame ir laukiame – 2019-09-29 Šį sykį naujoje, dar didesnėje teritorijoje – Veiverių pl. 132, Kaune. PIRK – PARDUOK – DALYVAUK ! RETROGADATIRGUS – vēsturiskās, senlaicīgās autotehnikas un mototehnikas, detaļu, ekipējuma...
 • Medžio drožėjų pleneras suburs žemaitiškų ličynų meistrus

  2019 m. rugsėjo 11 d., trečiadienį, 12 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 74, Šiauliai) vyks pirmą kartą prie Žaliūkių vėjo malūno organizuojamo medžio drožėjų plenero „Žemaitiškas ličynas“ atidarymas. Pleneras vyks rugsėjo 11–14 d., visi renginiai nemokami. Į LR Vyriausybės patvirtintą Žemaitijos metų minėjimo planą įtrauktas pleneras suburs geriausius...
 • „Permainų muzika“ pradeda kelionę 15-ojo Klaipėdos koncertų salės gimtadienio link

  „Permainų muzika‘19“ Šiuolaikinės muzikos festivalis Atsiverk pokyčiams! 2019 m. rugsėjo 20 d.– spalio 9 d. Klaipėdos koncertų salė 2020 metų balandžio 1-ąją minės 15-os metų veiklos sukaktį. Viso koncertinio sezono metu ji bus pažymima pačiomis įdomiausiomis ir vertingiausiomis meninėmis programomis. Kelionę 15-ojo Klaipėdos koncertų salės gimtadienio...
 • Naujieji kelionių organizatoriai Lietuvoje

  Tikriausiai ne vienas lietuvis ieškodamas kelionių užsienyje pastebėjo, kad Lietuvoje veikia tokie kelionių organizatoriai kaip „Tez tour“, „Kidy Tour“ ir „Novaturas“. Tačiau visai neseniai, tik prie keletą metų Lietuvoje pradėjo savo keliones pardavinėti pasaulyje labai gerai žinomi kelionių organizatoriai „Itaka“ ir „TUI“. Nors ir...
 • Kaunas photo festivalio paroda "SKAITMENINIS-VIRTUALUS-TIKRAS“

  Atidarymas: rugsėjo 5 d., ketvirtadienį, 18 val. Festivalio teminė programa „Skaitmeninis-Virtualus-Tikras“ kviečia sutelkti dėmesį į virtualaus pasaulio procesus, skaitmeninio gyvenimo būdo pasekmes, duomenų srautus, ryšius, elektroninius nusikaltimus ir saugumą, mašinų mokymąsi, stebėjimą, automatizavimą, grėsmes ir trapias ribas. Per virtualias prieigas skaitmeninimas...
 • Europos paveldo dienų renginiai Kražiuose

  Kviečiame dalyvauti Europos paveldo dienų renginiuose Kražiuose. Rugsėjo 20-22 dienomis Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre (buvusioje Kražių jėzuitų kolegijoje) bus vedamos nemokamos ekskursijos ir edukacinės programos. Renginių metu dalyviai bus supažindinami su Kražių jėzuitų kolegijos istorija bei galės iš molio pasigaminti magnetuką arba medalį su jėzuitų monograma ar Kražių...
 • Unikali paroda „Senosios medinės prakartėlės iš Lietuvos bažnyčių 2“

  Lietuvos liaudies buities muziejuje iki š.m. spalio 1 d. dar vykstanti unikali paroda „Senosios medinės prakartėlės iš Lietuvos bažnyčių 2“, nors yra praeitais metais pristatytos parodos tęsinys, tačiau iš tiesų nuo jos labai skiriasi: jei pirmoje parodoje galėjome pamatyti skirtingų XX a. laikotarpių ir trijų konkrečių, skirtingų autorių medines prakartėles, šiais metais...
 • Praktiniai mokymai - pušų formavimo pagrindai "In Japan style"

  Praktiniai mokymai - Pušų formavimo pagrindai "In Japan style" vyks 2019-09-28, 11:00 - 18:00 val. Kretingos rajone esančiame japoniškame sode, adresu Sodų g., Mažučių k., Darnėbų sen., Kretingos raj. Mokymus ves japoniškų sodų Meistras Hajime Watanabe. Iš japonų į lietuvių kalbą vertėjaus žinoma Lietuvoje architektė, dizainerė Akiko Tutlys. Kviečiami į praktinius užsiėmimus...
 • Šeimų šeštadieniai muziejuje

  Ar jau suplanavote, ką veiksite rugsėjo šeštadieniais? Siūlome juos praleisti muziejuje! Čia jūs galėsite pasigaminti savo asmeninį popieriaus lakštą, tapyti peizažus ir sužinoti, kas yra knygos „drabužiai“. Rugsėjo 7 d. 14.00 val. Popieriaus gamybos dirbtuvės Kviečiame eksperimentuoti – kūrybiškai perdirbti istorinį J. Janonio popieriaus fabriko rašomąjį...
 • Paroda „Tarp tapybos ir tarnybos“

  A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje, V. Putvinskio g. 64, Kaune, Pristatymas: rugsėjo 13 d., penktadienį, 16 val. Paroda „Tarp tapybos ir tarnybos“, skirta Petro Stausko 100-osioms gimimo metinėms ir specialiai šiai progai sukurtas dokumentinis filmas. Kviečiame visuomenę susipažinti su vieno įsimintiniausių XX a. antros pusės Kauno meno pasaulio atstovų,...
 • Paroda „Saulė, smėlis ir trys poros batų“

  "Saulė, smėlis ir trys poros batų" tai trijų menininkių projektas, apjungiantis tris vietas, tris bendruomenes, tris erdves. Pirmoji lokacija – Vilnius ir Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) vienuolynas, antroji – Anykščiai ir AMI - Anykščių Menų Inkubatorius, o trečioji, paskutinė stotelė į kurią kviečiame – Palanga, Ramybės galerija. „Saulė,...
 • Žydiškų karpinių paroda Kelmės krašto muziejuje

  2019-09-02 – 2019-09-30 Kelmės krašto muziejuje veiks Klaido Navicko žydiškų karpinių paroda, skirta Europos žydų kultūros dienoms paminėti. Maloniai kviečiame apsilankyti.
 • Tarptautinėje parodoje susitiks Romerių giminės dailininkės Sofija Dembovskytė ir Ona Soltanaitė

  2019 m. rugsėjo 4 d., trečiadienį, 17.30 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks parodos „Susitikimas: dailininkės Sofija Romerienė ir Ona Römerienė“ iš Šiaulių „Aušros“ ir Latgalos kultūros ir istorijos (Rėzeknė, Latvija) muziejų rinkinių atidarymas. Dalyvaus dailininkų Romerių dinastijos tyrinėtoja dr. Jolanta Širkaitė (Lietuvos kultūros tyrimų...