Laisvalaikio naujienos

Kultūra keičia. Lietuvos pilių ir dvarų asociacija įgyvendina tarptautinį projektą „LEVER“

2018 m. sausio 18 d.

Retai apgyvendintos vietovės Lietuvoje – lyg tam tikros kultūrinės dykvietės, kurių gyventojai patiria kultūrinį, pažintinį atskirtumą. Tuo tarpu kai miesto kultūrinis gyvenimas itin gyvas ir jo gyventojai yra apsupti begalės pasirinkimų patirti ir mokytis, nuošaliai gyvenantiems tokios galimybės yra gerokai menkesnės. Nieko nestebina tai, kad gyventojai dažnai keliasi į didesnius miestus, kuriuose atranda didesnes galimybes.

Tarptautiniu LEVER projektu siekiama nuošalias šalies vietoves padaryti patrauklesnėmis, malonesnėmis vietomis gyventi, – vietomis, kuriose taip pat vyksta įdomūs dalykai.

3-jų metų Baltijos jūros regiono NVO projekte dalyvauja ir Lietuvos pilių ir dvarų asociacija. Projektą remia Šiaurės ministrų taryba.

Lietuvos pilių ir dvarų asociacija šiuo metu vienija 45 Lietuvos pilis ir dvarus. Daugelis jų, kaip ir kadaise, išlieka tikrais kultūros židiniais. Dvaruose ir pilyse įsikuria muziejai, galerijos, vyksta įvairūs kultūriniai, pažintiniai renginiai. Pilis ir dvarus žmonės renkasi savo gyvenimo įsimintiniems įvykiams atšvęsti, juose susiburia, bendrauja.

Anykščių rajone esančiame nedideliame Akmenos kaime dvare vykstantys renginiai suburia vietinę bendruomenę. Nedaug kartais tereikia – tik kitokios erdvės ir sąlygų žmonių saviraiškai imti skleistis.

2017 m. rudenį Akmenos dvare buvo surengtas Sviesto pleneras. Pasak istorikų, ANBO lėktuvai, sviestas ir krepšinis buvo bene labiausiai tarpukario Lietuvą garsinantys pasiekimai. Akmenos dvaro komanda nutarė valstybės šimtmečio paminėjimą pradėti sviesto tema. Išlikusių pasakojimų apie dvare buvusią labai gražią sviestinę – avinėlį paskatinta, ji organizavo dirbtuves molinei sviestinei kurti. Vyko ne tik keramikos dirbtuvės, bet ir kitos veiklos: buvo mušamas kaimiškas sviestas, krosnyje kepamos sviestinės bandelės. Plenero kūrybinėse veiklose dalyvavo ir Viešintų pagrindinės mokyklos-daugiafunkcinio centro mokiniai su mokytojais.

Dvaro ir gretimų kaimų bei miestelių klestėjimas susijęs abipusiškai. Kultūrinių veiklų paskatinti žmonės buriasi, atvyksta ir iš toliau. Ne tik dvare, bet ir aplinkinėse vietovėse gyvenimas pagyvėja.

Paliesiaus dvaras taip pat tęsia gražias kultūros puoselėjimo tradicijas, tai – tikras regiono žmonių traukos centras. Dvaro koncertų salėje „Pasaga“ koncertuoja garsūs atlikėjai, vietiniai gyventojai noriai naudojasi galimybe pasimėgauti klasikine ir kitų stilių muzika. Dvare atgimsta gražios tradicijos, puoselėjančios įvairius šio krašto amatus, o salės atviros bendruomenių nariams, kurie čia mielai rengia savo šventes ir suėjimus. Dažnai Paliesiaus dvaras pakviečia bendruomenių narius pasiklausyti koncertų nemokamai.

Paliesiaus dvare buvo organizuoti vietos muzikantų – cimbolininkų iš Adutiškio seniūnijos koncertai. Nors cimbolais grojama palyginti nedidelėje teritorijoje (daugiausia Rytų Lietuvoje ir Dzūkijoje), kiekvienas muzikantas yra išlaikęs savitą skambinimo stilių. Paliesiaus dvare cimbolus išgirsti turėjo galimybę vietinės bendruomenės nariai ir atvykę svečiai, o muzikantams tai buvo proga koncertuoti ir siekti, kad būtent šiam kraštui būdingas instrumentas būtų tinkamai įvertintas, jį išgirstų kuo daugiau žmonių.

Žeimių miestelyje Jonavos rajone kultūrinis gyvenimas virte verda Žeimių dvare. Dvaro sodyboje veiklas organizuoja jauno kolektyvo įkurtos VšĮ „Ars communis“ ir „ŽemAt“. Dvare organizuojami kultūriniai renginiai, meno projektai, edukacinės programos, miestelio bendruomenės šventės. Žeimių dvare buvo įsteigta postmodernaus meno galerija (D N G (Domas Noreika Gallery)) ir rezidentūros modelis. Dvaro rezidentūroje kviečiami dalyvauti, savo meninius projektus kurti įvairūs menininkai ir kiti aktyvistai, iš Lietuvos ir užsienio. Jiems suteikiama galimybė bendradarbiauti kūrybiniame procese, naudotis dvaro erdvėmis, įrankiais. Pastaruoju metu Žeimių dvaro kūrybiniuose projektuose dalyvaujantys menininkai buvo ypač raginami savo idėjas ir kūrybinius sumanymus orientuoti į vietinį kontekstą, kuo labiau įtraukti vietinės bendruomenės narius. Abipusis bendravimas naudingas visiems – vietiniai gyventojai turėjo galimybę aplankyti Žeimių dvaro menininkus rezidentus, stebėti jų kūrybinius procesus, o taip pat ir bendradarbiauti patys kaip aktyvūs kūrėjai.

Liubavo kaime Vilniaus rajone – tik 55 gyventojai (2011m.). Vietiniai vaikai, susirenkantys iš apylinkių, mokosi nedidelėje Ažulaukės pradinio ugdymo skyriaus mokyklėlėje, tame pačiame pastate įsikūręs ir pašto poskyris.

Liubavo dvaro sodyboje veikia krašto istorijos, kultūros ir technikos paveldo muziejus, kuris yra vietinės bendruomenės kultūrinės veiklos įkvėpėjas ir skatintojas. Liubavo muziejus yra Europos parko – pirmojo Lietuvoje nevyriausybinio muziejaus – padalinys.

Bendradarbiaujant Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos Balsių studijai ir Ažulaukės pradinio ugdymo skyriui Liubavo dvare organizuota kultūrinė edukacinė programa. Gausiai susirinkusiems į edukacinę programą „Šventinės žvakės liejimas“ reikėjo daug išmokti, tačiau tai netrukdė mėgautis procesu. Susipažinę su Liubavo dvaru, edukacijos dalyviai mokėsi, kaip pasigaminti formas iš gipso, jas apdirbti ir paruošti, tuomet lieti žvakes. Darbas užtruko ne vieną dieną, tačiau rezultatas to vertas – išlietos antropomorfinės – plaštakos formos žvakės. Programą vainikavo šventinis renginys Liubavo dvare, kurio metu visi dalyvaujantys galėjo susipažinti su dvaro istorija ir dabartimi, dalyvauti pramoginėse – kūrybinėse programose, aplankyti meno darbų parodas.

Liubavo dvaras tapo vieta, kur įdomios ir kokybiškos veiklos, paprastai organizuojamos miestų centruose, tapo prieinamos visai šalia gyvenantiems. Projekto metu inicijuotas bendradarbiavimas gali tęstis ir ateityje – buvo kalbėta apie meno stovyklų dvare organizavimo galimybes.

Kultūros ir meno srityse aktyvūs dvarai neabejotinai teigiamai veikia visą aplinką, – gretimas gyvenvietes ir miestelius. Kultūrinės, edukacinės veiklos, įtraukiančios vietinių bendruomenių narius, mažina kultūrinį jų atskirtumą ir nuošalias vietoves daro patrauklesnėmis. Atviri renginiai dvaruose – tai proga patirti, sudalyvauti, galimybė susipažinti ir pabendrauti su profesionaliais kūrėjais, išmokti kai ką naujo ir atrasti kūrybinį polėkį savyje.

„Lietuvos pilys ir dvarai – unikalus istorijos ir kultūros paveldas, kurį vertiname ir tausojame. Tačiau šiandienos jų funkcija – ne tik atminties išsaugojimas. Ypač prasminga, kai siekdami teigiamų permainų Lietuvoje, paveldo puoselėtojai tampa tikrais meno ir kultūros veiklų savanoriais“ – pabrėžia Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gintaras Karosas.

 

Parengė: Vilma Dečkutė Žukauskienė

Laisvalaikio naujienos

 • Žemaitijos metams skirtoje parodoje – dėmesys Šiauliams

  2019 m. gruodžio 12 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74) vyks parodos „Šiauliai – Žemaitijos kunigaikštystės centras“ atidarymas. Paroda skiriama Žemaitijos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 800-osioms metinėms. Renginio metu prof. dr. Rita Regina Trimonienė skaitys viešą paskaitą „Keletas štrichų, kaip gyveno šiauliečiai ir...
 • Originalių šventinių suvenyrų – į Fotografijos muziejų

  Artėjant gražiausioms metų šventėms ieškome originalių dovanų ir suvenyrų. Šiaulių „Aušros“ muziejuje juos galima ne tik pasidaryti patiems, bet ir įsigyti. Fotografijos muziejuje galima įsigyti kalėdinių suvenyrų, kurie alsuoja originalumu ir šiluma. Muziejininkų rankomis su meile kurti suvenyrai nustebins kiekvieną, kuris domisi, o gal tiesiog myli fotografiją. Siūlome...
 • Interaktyvus tiltas „Kražių jėzuitų kolegija XVII a. ir dabar“

  Prieš 450 metų Valerijono Protasevičiaus kvietimu į Lietuvą atvykę jėzuitai ne vien įgalino jėzuitų misiją Lietuvoje, bet ir tam tikru mastu lėmė visos Lietuvos istorijos likimą. Jėzuitai pirmieji ėmė vesti rekolekcijas ir vykdyti misijas atokiuose kaimuose, pirmieji sukūrė vidurinio ir aukštojo mokslo institucijas, pirmieji pradėjo statyti dramos spektaklius, parengė ir išleido pirmąją...
 • 11-oji tarptautinė tekstilės miniatiūrų bienalė „Matmuo“

  V. K. Jonyno namuose-galerijoje, Turistų g. 9, Druskininkuose Atidarymas: gruodžio 13 d., penktadienį, 16.30 val. 11-oji tarptautinė tekstilės miniatiūrų bienalė „Matmuo“, atkeliavusi iš LDS galerijos „Arka“. Nuo 1992 m. Vilniuje rengiamos tarptautinės tekstilės miniatiūrų bienalės šiuo metu yra vienintelės tokio pobūdžio mažosios tekstilės parodos Baltijos...
 • Dormantės ir Jurgio Penkinski keramikos darbų paroda „Žemės skarba“

  A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje, V. Putvinskio g. 64, Kaune, Atidarymas; gruodžio 6 d., penktadienį, 17 val. Dormantės ir Jurgio Penkinski keramikos darbų paroda „Žemės skarba“. Dormantės ir Jurgio Penkinski kūrybinis duetas bendrose parodose kuria dialogą, organiškai papildydami vienas kitą, kaskart vis giliau panirdami į estetines ir technologines...
 • Sveiki atvykę į Baltijos cirką!

  Baltijos cirkas - seniausia Lietuvos profesionali cirko organizacija, džiuginanti žiūrovus jau nuo 1994 m. Mūsų kredo: GERIAUSIOS CIRKO TRADICIJOS VAIKAMS IR SUAUGUSIEMS ! 2019 m. VASAROS SEZONAS baigėsi, tad KVIEČIAME RINKTIS VEIKLAS KAMERINIAME CIRKE - MUZIEJUJE, DROBĖS G. 31, KAUNE. Informacija tel.: +370 610 34654 KAMERINIO CIRKO VEIKLOS (Drobės g. 31, Kaunas): *...
 • Šiuolaikinio slovakų stiklo ir keramikos dizaino paroda „Daugiau yra daugiau II“

  M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12, Kaune, Atidarymas: lapkričio 28 d., ketvirtadienį, 17 val. Šiuolaikinio slovakų stiklo ir keramikos dizaino paroda „Daugiau yra daugiau II“. Paroda „Daugiau yra daugiau II“ visų pirma siekiama pristatyti žiūrovams pastaraisiais metais Slovakijoje realizuotus įdomiausius ir ambicingiausius stiklo ir...
 • Lino Blažiūno paroda „Piešiniai“

  M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje, M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkuose, Atidarymas: lapkričio 22 d., penktadienį, 17 val. Lino Blažiūno paroda „Piešiniai“. Parodoje eksponuojami naujausi L. Blažiūno sukurti kūriniai iš asmeninio menininko rinkinio. Menininkas Linas Blažiūnas daugiausiai dirba vaizduojamosios grafikos srityje: kuria piešinius, grafikos...
 • Kelmės krašto muziejuje vyks Jurgitos ir Andriaus Seselskų fotoparodos atidarymas

  2019 m. lapkričio 27 d. 17.15 val. vyks Jurgitos ir Andriaus Seselskų fotoparodos atidarymas. Renginio metu bus pristatytas ir 2020 metų fotokalendorius. Paroda veiks iki 2020 m. sausio 30 d. Maloniai kviečiame!
 • Dzūkiška popietė „Kici metai – ne už kalnų...”

  Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, V. Putvinskio g. 55, Kaune, lapkričio 24 d., sekmadienį, 14 val. kviečiame į dzūkišką popietę „Kici metai – ne už kalnų...”. Renginio programoje: „Dzūkų kalendoraus 2020” pristatymas, pokalbis su Kauno muzikinio teatro solistu Laimonu Pautieniumi, paįvairintas dainomis bei poezija dzūkų tarme apie gyvenimą...
 • Fotomenininko Raimondo Puišio fotografijų paroda „Vorkuta – 67-oji paralelė

  Papilės Simono Daukanto muziejuje fotomenininko Raimondo Puišio fotografijų paroda „Vorkuta – 67-oji paralelė“ Vorkuta… Stebinanti kontrastais – namais vaiduokliais, sovietinės imperijos reliktais, palydovinio ryšio antenomis virš elnių augintojų jurtų. Stingdanti, bet kartu ir šilta… Be politikos, be perdėto pakilumo ar noro pažeminti. Su...
 • 6 dažniausiai ruošiantis kelionei daromos klaidos

  Pasiruošimas kelionei į užsienį dažniausiai pareikalauja nemažai pastangų. Tam, kad išvyka būtų kaip įmanoma sklandesnė ir netikėtai iškilusios problemos nesugadintų planų, verta apgalvoti daugybę dalykų. Dalis keliaujančiųjų mėgsta vis atidėlioti planavimą, todėl vėliau neišvengia įvairiausių sunkumų. Taigi, kokios tos dažniausios pasiruošimo metu daromos klaidos? 1. Nelyginamos...
 • Vilniui – turizmo „Oskaras“ už „G-spot“ reklaminę kampaniją

  Vilniaus turizmo rinkodaros kampanija „Vilnius – the G-spot of Europe“ (liet. „Vilnius – Europos G taškas“) pripažinta geriausia. Toks įvertinimas antradienio vakarą paskelbtas Londone įvykusiuose prestižiniuose tarptautiniuose turizmo apdovanojimuose „International Travel & Tourism Awards“. Geriausių miestų rinkodaros kampanijų kategorijoje...
 • Adventinis miestelis – kitoks Šv. Kalėdų laukimas

  Lietuvos liaudies buities muziejus kuria naują tradiciją ir kviečia atvykti į muziejaus miestelį gruodžio 7 ir 14 d., 12-16 val. ir praleisti Advento popietę kiek neįprastai nuolat bėgančiam šiuolaikiniam žmogui – be blizgučių ir didžiulio šurmulio, tačiau ne mažiau įdomiai, prasmingai ir turiningai. Tradiciškai adventas – ramybės ir susikaupimo metas, laukiant vienos didžiausių...
 • Prabangios dovanos: kaip nustebinti per Kalėdas?

  Prabangios dovanos yra išskirtinio dėmesio parodymas, kuris neabejotinai pamalonina kiekvieną tokios staigmenos gavėją. Tačiau kaip išrinkti išties gerą, kokybišką, įdomią dovaną, kuri nebus banali ar nusibodusi, o priešingai, leis gavėjui patirti kažką naujo? Kad būtų lengviau išsirinkti pateikiame keletą pasiūlymų, tad skaitykite toliau... Prabangios verslo dovanos Dažnai įprasta...