Laisvalaikio naujienos

Kultūra keičia. Lietuvos pilių ir dvarų asociacija įgyvendina tarptautinį projektą „LEVER“

2018 m. sausio 18 d.

Retai apgyvendintos vietovės Lietuvoje – lyg tam tikros kultūrinės dykvietės, kurių gyventojai patiria kultūrinį, pažintinį atskirtumą. Tuo tarpu kai miesto kultūrinis gyvenimas itin gyvas ir jo gyventojai yra apsupti begalės pasirinkimų patirti ir mokytis, nuošaliai gyvenantiems tokios galimybės yra gerokai menkesnės. Nieko nestebina tai, kad gyventojai dažnai keliasi į didesnius miestus, kuriuose atranda didesnes galimybes.

Tarptautiniu LEVER projektu siekiama nuošalias šalies vietoves padaryti patrauklesnėmis, malonesnėmis vietomis gyventi, – vietomis, kuriose taip pat vyksta įdomūs dalykai.

3-jų metų Baltijos jūros regiono NVO projekte dalyvauja ir Lietuvos pilių ir dvarų asociacija. Projektą remia Šiaurės ministrų taryba.

Lietuvos pilių ir dvarų asociacija šiuo metu vienija 45 Lietuvos pilis ir dvarus. Daugelis jų, kaip ir kadaise, išlieka tikrais kultūros židiniais. Dvaruose ir pilyse įsikuria muziejai, galerijos, vyksta įvairūs kultūriniai, pažintiniai renginiai. Pilis ir dvarus žmonės renkasi savo gyvenimo įsimintiniems įvykiams atšvęsti, juose susiburia, bendrauja.

Anykščių rajone esančiame nedideliame Akmenos kaime dvare vykstantys renginiai suburia vietinę bendruomenę. Nedaug kartais tereikia – tik kitokios erdvės ir sąlygų žmonių saviraiškai imti skleistis.

2017 m. rudenį Akmenos dvare buvo surengtas Sviesto pleneras. Pasak istorikų, ANBO lėktuvai, sviestas ir krepšinis buvo bene labiausiai tarpukario Lietuvą garsinantys pasiekimai. Akmenos dvaro komanda nutarė valstybės šimtmečio paminėjimą pradėti sviesto tema. Išlikusių pasakojimų apie dvare buvusią labai gražią sviestinę – avinėlį paskatinta, ji organizavo dirbtuves molinei sviestinei kurti. Vyko ne tik keramikos dirbtuvės, bet ir kitos veiklos: buvo mušamas kaimiškas sviestas, krosnyje kepamos sviestinės bandelės. Plenero kūrybinėse veiklose dalyvavo ir Viešintų pagrindinės mokyklos-daugiafunkcinio centro mokiniai su mokytojais.

Dvaro ir gretimų kaimų bei miestelių klestėjimas susijęs abipusiškai. Kultūrinių veiklų paskatinti žmonės buriasi, atvyksta ir iš toliau. Ne tik dvare, bet ir aplinkinėse vietovėse gyvenimas pagyvėja.

Paliesiaus dvaras taip pat tęsia gražias kultūros puoselėjimo tradicijas, tai – tikras regiono žmonių traukos centras. Dvaro koncertų salėje „Pasaga“ koncertuoja garsūs atlikėjai, vietiniai gyventojai noriai naudojasi galimybe pasimėgauti klasikine ir kitų stilių muzika. Dvare atgimsta gražios tradicijos, puoselėjančios įvairius šio krašto amatus, o salės atviros bendruomenių nariams, kurie čia mielai rengia savo šventes ir suėjimus. Dažnai Paliesiaus dvaras pakviečia bendruomenių narius pasiklausyti koncertų nemokamai.

Paliesiaus dvare buvo organizuoti vietos muzikantų – cimbolininkų iš Adutiškio seniūnijos koncertai. Nors cimbolais grojama palyginti nedidelėje teritorijoje (daugiausia Rytų Lietuvoje ir Dzūkijoje), kiekvienas muzikantas yra išlaikęs savitą skambinimo stilių. Paliesiaus dvare cimbolus išgirsti turėjo galimybę vietinės bendruomenės nariai ir atvykę svečiai, o muzikantams tai buvo proga koncertuoti ir siekti, kad būtent šiam kraštui būdingas instrumentas būtų tinkamai įvertintas, jį išgirstų kuo daugiau žmonių.

Žeimių miestelyje Jonavos rajone kultūrinis gyvenimas virte verda Žeimių dvare. Dvaro sodyboje veiklas organizuoja jauno kolektyvo įkurtos VšĮ „Ars communis“ ir „ŽemAt“. Dvare organizuojami kultūriniai renginiai, meno projektai, edukacinės programos, miestelio bendruomenės šventės. Žeimių dvare buvo įsteigta postmodernaus meno galerija (D N G (Domas Noreika Gallery)) ir rezidentūros modelis. Dvaro rezidentūroje kviečiami dalyvauti, savo meninius projektus kurti įvairūs menininkai ir kiti aktyvistai, iš Lietuvos ir užsienio. Jiems suteikiama galimybė bendradarbiauti kūrybiniame procese, naudotis dvaro erdvėmis, įrankiais. Pastaruoju metu Žeimių dvaro kūrybiniuose projektuose dalyvaujantys menininkai buvo ypač raginami savo idėjas ir kūrybinius sumanymus orientuoti į vietinį kontekstą, kuo labiau įtraukti vietinės bendruomenės narius. Abipusis bendravimas naudingas visiems – vietiniai gyventojai turėjo galimybę aplankyti Žeimių dvaro menininkus rezidentus, stebėti jų kūrybinius procesus, o taip pat ir bendradarbiauti patys kaip aktyvūs kūrėjai.

Liubavo kaime Vilniaus rajone – tik 55 gyventojai (2011m.). Vietiniai vaikai, susirenkantys iš apylinkių, mokosi nedidelėje Ažulaukės pradinio ugdymo skyriaus mokyklėlėje, tame pačiame pastate įsikūręs ir pašto poskyris.

Liubavo dvaro sodyboje veikia krašto istorijos, kultūros ir technikos paveldo muziejus, kuris yra vietinės bendruomenės kultūrinės veiklos įkvėpėjas ir skatintojas. Liubavo muziejus yra Europos parko – pirmojo Lietuvoje nevyriausybinio muziejaus – padalinys.

Bendradarbiaujant Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos Balsių studijai ir Ažulaukės pradinio ugdymo skyriui Liubavo dvare organizuota kultūrinė edukacinė programa. Gausiai susirinkusiems į edukacinę programą „Šventinės žvakės liejimas“ reikėjo daug išmokti, tačiau tai netrukdė mėgautis procesu. Susipažinę su Liubavo dvaru, edukacijos dalyviai mokėsi, kaip pasigaminti formas iš gipso, jas apdirbti ir paruošti, tuomet lieti žvakes. Darbas užtruko ne vieną dieną, tačiau rezultatas to vertas – išlietos antropomorfinės – plaštakos formos žvakės. Programą vainikavo šventinis renginys Liubavo dvare, kurio metu visi dalyvaujantys galėjo susipažinti su dvaro istorija ir dabartimi, dalyvauti pramoginėse – kūrybinėse programose, aplankyti meno darbų parodas.

Liubavo dvaras tapo vieta, kur įdomios ir kokybiškos veiklos, paprastai organizuojamos miestų centruose, tapo prieinamos visai šalia gyvenantiems. Projekto metu inicijuotas bendradarbiavimas gali tęstis ir ateityje – buvo kalbėta apie meno stovyklų dvare organizavimo galimybes.

Kultūros ir meno srityse aktyvūs dvarai neabejotinai teigiamai veikia visą aplinką, – gretimas gyvenvietes ir miestelius. Kultūrinės, edukacinės veiklos, įtraukiančios vietinių bendruomenių narius, mažina kultūrinį jų atskirtumą ir nuošalias vietoves daro patrauklesnėmis. Atviri renginiai dvaruose – tai proga patirti, sudalyvauti, galimybė susipažinti ir pabendrauti su profesionaliais kūrėjais, išmokti kai ką naujo ir atrasti kūrybinį polėkį savyje.

„Lietuvos pilys ir dvarai – unikalus istorijos ir kultūros paveldas, kurį vertiname ir tausojame. Tačiau šiandienos jų funkcija – ne tik atminties išsaugojimas. Ypač prasminga, kai siekdami teigiamų permainų Lietuvoje, paveldo puoselėtojai tampa tikrais meno ir kultūros veiklų savanoriais“ – pabrėžia Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gintaras Karosas.

 

Parengė: Vilma Dečkutė Žukauskienė

Laisvalaikio naujienos

 • Metų laikai Europos parke: skirtingai atsiskleidžianti meno ir gamtos harmonija

  Įvairiais metų laikais šalia Vilniaus esančiame Europos parke nedaloma meno ir gamtos visuma atsiskleidžia vis kitaip. Įsivaizduokite pasivaikščiojimą, koja už kojos, kai akys mėgaujasi besprogstančia šviežia šakelių žaluma ir išnyrančių skulptūrų kontūrais – baltais, arba rūdžių raudonio, o krūtinėn beldžiasi naujos pradžios džiugesio pilni paukščių balsai. O kitą kartą, saulutei...
 • Paroda iš Fotografijos muziejaus galerijos keliasi į virtualią erdvę

  2020 m. kovo 11 d., švenčiant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-ąsias metines, Fotografijos muziejuje buvo pristatyta šią svarbią sukaktį pažyminti paroda „Laisvės tribūnoje“. Deja, dėl koronaviruso pandemijos ir netrukus paskelbto karantino paroda tetruko vos vieną dieną. Vis dėlto, prisiminti prieš 30 metų Šiauliuose išgyventas emocijas bei akimirkas bus galima neišeinant iš...
 • Įdomybės Kaišiadorių rajone

  Kaišiadorys 1920 – 1939 m. buvo Trakų apskrities centru. Kaišiadorių rajonas yra pats vyriškiausias Lietuvoje, 1000-čiui vyrui tenka 944 moterys (2019 m. pradžios duomenimis). Tai viena iš dviejų savivaldybių Lietuvoje, kur vyrų skaičius viršija moterį skaičių. (Kretingos r. sav. 1000-vyrų 2019 m. pradžioje teko 952 moterys). Darsūniškis – vienintelis miestelis Lietuvoje su...
 • Garsūs Kaišiadorių rajono žmonės!

  Kardinolas Vincentas Sladkevičius, 2020 m. rugpjūčio 10 d. sueis lygiai šimtas metų, kai V. Sladkevičius gimė Guronyse, Kaišiadorių r. Jis buvo jauniausias vaikas šeimoje, neteko tėvo būdamas devynerių. Mokėsi Žaslių pradinėje mokykloje, nuo 1932 m. Kaišiadorių gimnazijoje, bet paskui perėjo į katalikišką gimnaziją Kaišiadoryse. 1934 m. įstojo į Kauno jėzuitų gimnaziją. Ją baigęs 1939 m....
 • Lietuvos nacionalinis muziejus pristato virtualias parodas, bei įdomiausius eksponatus

  Šalyje paskelbus dviejų savaičių apribojimus, Lietuvos nacionalinis muziejus šį laiką išnaudos nuotoliniam bendravimui su lankytojais – pirmąją savaitę pradėsime labai trumpų pasakojimų ciklą, kurio metu supažindinsime su pačiais įdomiausiais muziejuje saugomais eksponatais. Taip pat dalinamės medžiaga, kurią galima pasiekti internetu. Žiūrėkite...
 • Kokius lankytinus objektus Kaišiadorių r. aplankyti būnant gryname ore?

  Mergakalnio atodanga – ši atondanga esanti prie Kauno marių (42 metrai). Nuo jos atsiveria platus vaizdas. Matosi Paukščių sala, Kruonio HAE. Vienas iš padavimų mena, kad nuo šio skardžio buvo numetamos palaido elgesio moterys. Prieš metant jos buvo įkišamos į statines, prikaltas vinių, arba į maišus, kartu su pasiutusiomis katėmis. Kita legenda byloja apie gražuolę vietinio pono dukrą,...
 • Kaimo turizmo sodybos su gyvūnais Kaišiadorių rajone

  Gyvas kalnas – čia vaikai mėgausis įvairių gyvūnų ir paukščių draugija, tėveliai atsipūs nuo darbų rutinos. Nuostabi, gyva atmosfera čia kuriama šeimos narių rankomis. Nuo vištos iki ponio. Adresas Stebeikių k. 19, Kaišiadorių r. sav. +37060356068. Plačiau Myliu kaimą – Miške įkurtoje poilsiavietėje – rančoje vaikai turės galimybę bendrauti su įvairiais draugiškais...
 • Kulinarinės kelionės Kaišiadorių rajone

  Žaslių tradicinių amatų centras. Žaslių tradicinių amatų centre organizuojamose kulinarinio paveldo edukacinėse programose galima išsikepti šakotį, žaslietiška košę, pasigaminti gomurį glostančius „švilpikus“ bei baltos karamelės suformuotus „atlaidinius“ saldainius. Vytauto g. 38, LT-56412, Žasliai, Kaišiadorių r., +37034620274,...
 • Kovo 11-ąjai skirtos parodos Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniuose

  2020 m. kovo 11 d. Šiaulių „Aušros“ muziejus Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-metį kviečia paminėti kartu. Šią dieną pradeda veikti dvi naujos parodos: „Laisvės tribūnoje“ ir „Kovo 11–oji: laisvės istorijos liudijimai“. Nuo 11 iki 17 val. muziejaus padaliniai – Chaimo Frenkelio vila (Vilniaus g. 74), Fotografijos muziejus (Vilniaus g. 140),...
 • Antano Sutkaus fotografijų paroda „Sveikinimai iš XX amžiaus“

  M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12, Kaune, Antano Sutkaus fotografijų paroda „Sveikinimai iš XX amžiaus“. „Sveikinimai iš XX amžiaus“ – tokiu įrašu savo albumus mėgsta pasirašinėti vienas ryškiausių ir svarbiausių Lietuvos fotografų Antanas Sutkus (g. 1939). Pirmoji tokio dydžio A. Sutkaus paroda Kaune išsiskiria iki šiol dar nematytų...
 • Ar jau buvote Blindos aikštėje?

  Aplankę Trakus atraskite ir Mažuosius Trakus. Taip neretai pavadinami Kaišiadorių rajone tarp trijų ežerų išsidėstę Žasliai. Žaslių miestelio vardas dažnai minimas Lietuvos istorijoje. Žasliai susiję su Lietuvos metraštyje užrašyta legenda apie lietuvių kilmę iš romėnų. Mirus Romos kunigaikščio Palemono palikuonio kunigaikščio Kukovaičio motinai Pajautai, sūnus padaręs stabą jai atminti ir...
 • Jubiliejinė Danutės Kvietkevičiūtės tekstilės darbų paroda

  V. K. Jonyno namuose-galerijoje, Turistų g. 9, Druskininkuose, Jubiliejinė Danutės Kvietkevičiūtės tekstilės darbų paroda. Parodoje eksponuojami 8–9 deš. sukurti tekstilės darbai. Ausdama gobelenus autorė perteikia savitus išgyvenimus, autentiškas savosios būties interpretacijas. Kaip teigia tekstilininkė: „Nuostaba ir žavesys Dievo sukurtu pasauliu nulėmė gobelenų...
 • Laivo nuoma iš Mingės, su maitinimu ir nakvyne krante

  UAB JOVILA - laivų turizmo agentūra įsikūrusi Pamario krašte, teikianti visas laivų turizmo paslaugas fiziniams ir juridiniams asmenims. Mūsų profesionalių konsultantų komanda, padės Jums sukurti nepamirštamą šventę laive, kurioje pasirūpinsime Jūsų maitinimu, gėrimais, šventine nuotaika, o sustojus krante - aktyviomis pramogomis Jūsų kolektyvui! Teikiame nakvynės paslaugas Pamario krašte....
 • Stanislovo Glinskio tapybos darbų paroda „Kelias“

  Paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16, Kaune, Stanislovo Glinskio retrospektyvinė tapybos darbų paroda „Kelias“. S. Glinskio kūrybinis kelias prasidėjo septintajame dešimtmetyje. Pradžia žymi daugiau kūrybinio žanro, formos ir stiliaus paieškas. Šiuo laikotarpiu susiformuoja individualus S. Glinskio kūrybos braižas: tamsūs koloritai, minimalistinė raiška, vaizduojamojo...
 • 11-oji tarptautinė tekstilės miniatiūrų bienalė „MATMUO“ Kėdainiuose

  Vasario 28 d., 17 val. Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje bus atidaroma 11-oji tarptautinė tekstilės miniatiūrų bienalė „MATMUO“ Daugiau nei šimtas dalyvių iš beveik dvidešimties pasaulio šalių (Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Prancūzijos, Rumunijos, Turkijos, Ukrainos, Japonijos, Malaizijos ir kt.) gvildena asmeninį santykį su nustatytais matais, standartais,...