Nuo rugsėjo 20 d. naujasis parodų sezonas Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje

2019 m. rugsėjo 19 d.

Vienu metu pristatysime keturių autorių personalines parodas:

Kristina Viršilaitė – grafikos paroda „ĮSIKLAUSYMAS"

Mindaugas Baltuška – grafikos paroda „KOSMOSO DULKĖS“

Agnė Naunikaitė – grafikos paroda „IŠNYKSTANTYS“

Rasa Vasilevičiūtė – tapybos tušu paroda „PAJAUTOS“

Parodų atidarymas – rugsėjo 20 d., penktadienį, 17 val.

Parodos veiks iki 2019 m. lapkričio 9 dienos.

Maloniai kviečiame apsilankyti!

Kristina Viršilaitė

ĮSIKLAUSYMAS

Kūryboje naudojama tradicinė grafikos technika : grafinis rašiklis. Tai žanras, kuris nepakenčia skubos, reikalauja daug laiko ir dėmesio.

Žmogaus kūrybingumas pasireiškia nevaldomai – per nepaaiškinamą intuiciją, žinojimą nežinant ir gebėjimą, nepriklausomai nuo įgytų žinių. Eksperimentai, tyrinėjimai, bandymai atrasti savuosius įrankius kūrybinei kalbai reikšti ir kilo iš nevaldomos ir nepaaiškinamai pasireiškusios intuicijos. Taip grafika tapo sielos kalba, įrankiu - mintims, jausmams, emocijoms išreikšti. Tai tarsi bandymas sulaikyti laiką, kvėpavimą, poilsis tam tikro tikrumo pasaulyje, kuris nepaliaujamai sukelia nerimą ir abejones.

Kūryboje susiduriama su neramia siela, kuri yra diskretiškai atrandama ir atskleidžiama, suteikiant harmoningą charakterio pobūdį, pavidalus ir buvimą. Kūryboje dominuoja nuolatinė, pasikartojanti, apgalvota, nenutrūkstama linija, kaip ir dramoje, pasireiškianti daugiametė kova, vykstanti tarp mūsų artimos realios tikrovės, išreikštos kompulsyviu ženklų kartojimu ir tęstinumu. Linijų neužbaigtumas tai tarsi pauzė muzikoje, žodžiai tarp eilučių, įsiklausymas, tyla ir jos tęstinumas. Kūryboje atsirandantys „muzikiniai“ fragmentai – tai minčių, jausmų, formų ir muzikinio garso derinimo visuma, kalbančios sielos ir muzikos sąsaja. Kūryboje niekada nekalbama asmeniškai, tai temos, kurios vienija kiekvieno žmogaus likimą. Vaizdiniai ir žmogaus tyrinėjimai neapsiriboja vien manimi, manimi niekas ir nesibaigia. Kūryboje nerimas susilieja su miestu, tauta, etapu, kuriame gyvename, aklumas / šviesa ir laisvė „jau“ ar „dar ne“, kurie nesiryžta visiškai pasireikšti ir baimėje vėl viską prarasti.

Kiekvienam darbui paskirtas pavadinimas – tai noras apibrėžti minties kryptį, jausmą įkvėpimo metu, tačiau atsakymui į amžinuosius klausimus, kelias lieka atviras kiekvienam vertinančiam, neužbaigtas ir tęstinis, berėmis, paliktas interpretuoti ir jausti tiek, kiek laisvai mes visi tai galime daryti.

Mindaugas Baltuška

KOSMOSO DULKĖS

"Ir vėl patekus į vietą, kuri neturėjo nieko bendra su tuo, ką žinojau iki tol, buvo truputėlį keista. Ir vėl keista... Viską, ką tuo metu nešiojausi, saugoti nebuvo paprasta, nes vieta, kurioje buvau turėjo begalę įrankių tam, kad visa tai apkarpyti. Tuomet atrodė, jog taip turi būti... "Juk apkarpius turėtų ir saugoti būti lengviau..." – pagalvojau. Taip begalvodamas leidau sau vienintelį tikrą ir pažįstamą dalyką karpyti. Pradžioje kirpau tik nuo kraštų, vėliau įsidrąsinau, pradėjau tiesiog smulkinti. Susmulkinus iki tiek, kad žirklių ašmenys buvo per didelės tam, kad kirpti dar. Liko tik begalė dulkių ir pasaulis, kurio vėjas išnešiojo jas į vietas, kurios neegzistavo. Likau vienas su pasauliu, kuris pasirodo, tai jau buvo numatęs, ir suprasdamas mano egzistencinę nebūtį davė viską, kad galėčiau pažinimu jame susiprasti. Kito kelio, rodės, ir nebūta - išėjau.

Tam, kad viską užrašyti neužtektų begalybės laikrodžio apsisukimų aplink savo ašį... Kas yra ašis, kas yra laikrodis, o kas begalybė ir kaip visa tai gali suktis, gali pasirodyti neįmenama mįslė, bet plavinėjant pasauliu, dulkių beieškant, mįslių neįmenamumas tapo kryptimi į niekur. Tuomet labiau tikėdamas savimi, nei gyvenimu, žingsniavau.

Pirmas žingsnis buvo naujas tikėjimu. Užteko galvoti, jog žinau, kur koją statau, kad nesudvejodamas pajudėčiau link antro. Antras nustebino nauju pojūčiu pėdai. Kadangi pirmas buvo aiškus iš savęs, stačiau trečią tikėdamas, jog tas bus paaiškinantis neaiškią kūno būtį. Netruko praeiti akimirka ir žingsniai prarado pagrindą. Žinojimas liko užmarštyje, o tikėjimas prarado formą. To pasekoje vienintelis aiškus ir tikras, pasauliu suvokiamas atspindys tapo niekuo. Neliko nieko kita, kaip sustoti.

Ir štai. Laikrodis apsisuko begalybę kartų aplink savo ašį. Esu.

Esu taip, kaip esti kažkur kadaise išbarstytos dulkės."

-ištrauka iš keliautojo dienoraščio.

Agnė Naunikaitė

IŠNYKSTANTYS

Kolekciją, pavadintą „Išnykstantys“, sudaro dvylikos grafikos darbų ciklas. Darbuose vaizduojamos realistinės gyvūnų: lapės, gervės, lūšies, arklio figūros. Visi vaizduojami gyvūnai tarsi pavieniai elementai, iš kurių daromos kompozicijos.

Skirtingą gyvūnų pasirinkimą įtakojo noras sudaryti kuo įvairesnes kompozicijas. Formatas išlieka tas pats, tik skiriasi gyvūnų judėjimo padėtis, išraiška. Su tuo pačiu gyvūnu – sukuriamos trys skirtingos kompozicijos. Pirma kompozicija yra gana minimali. Baltame lape atsiranda gyvūnas su savo identišku atspindžiu, antrininku. Tik atspindys šiuo atveju yra blankus, šiek tiek neryškus, suteikia išnykimo įspūdį. Kažkur tolumoje atsiranda pavienės gyvūno detalės, tarkim, arklio uodega ar lūšies koja. Vienuose darbuose jos yra mažesnės, o kituose net dvigubai ar net daugiau didesnės už patį gyvūną. Antrojoje kompozicijoje fonas – sudarytas iš daugybės mažų gyvūno figūrų. Jos atsikartoja nuosekliai tiksliai, sudarydamos tarsi kokį ornamentą ar raštą. Kad raštas nebūtų monotoniškas, daromi toniniai perėjimai, sukuriama erdvės iliuzija. Ant fono atsiranda gyvūnas bei jo šviesesnis atspindys, taip pat kaip jau minėtas jo elementas. Trečiojoje kompozicijoje gyvūnas su savo atspindžiu sąveikauja tarpusavyje, jie tarsi susilieja į vieną figūrą. Išnykstančios figūros dalis rodo laikinumą, trapumą.

Visi gyvūnai pasižymi specifiniu charakteriu, kuris juos puikiai išskiria iš kitų gyvūnų. Daugumos jų veiduose galima įžvelgti laukimo baimę, nerimą. Visi jie ganėtinai pažeidžiami, besiblaškantys.

Laikinumo bei trapumo įspūdį padeda sustiprinti baltas fonas, kuris neblogai subalansuoja kompozicijos visumą. Gyvūnai tarytum vaikščioja, šuoliuoja, ilsisi, skrenda beorėje erdvėje, tuštumoje. Visa tai galima apibūdinti kaip sąstingį, akimirkos sustabdymą bei jos grąžinimą atgal kelis kartus. Taip pat sukurtą vaizdą galima apibūdinti kaip gyvūno norą bei siekį išlikti kuo ilgiau.

Žmonijos veikla pastaruoju metu taip išvystyta, kad ji tapo grėsminga gamtai, ypač gyvūnams. Mokslininkai ir tyrėjai nustatė, kad kiekvienais metais išnyksta apie 0,01 – 1% visų rūšių. Naikinantis žmogaus elgesys grasina gyvasčiai Žemėje. Jis savo veikla ir gobšumu, nesirūpinimu niekuo kitu, tik savimi paveikė natūralios gamtos procesus. Mūsų protėviai į medžioklę ėjo vedami alkio ar šalčio. Deja, šiandien, nors maisto produktai parduotuvėse tapo prieinami kiekvienam, gyvūnai ir toliau žudomi dėl prabangios mados (kailių, kaulų, plunksnų, odos), verslo, suvenyrų gamybos ir vis populiarėjančios, mano manymu, kraupios „pramogos“ – medžioklės dėl malonumo. Taip daugelis gyvūnų rūšių išnyko arba yra ant išnykimo ribos.

Šiuolaikinės dailės kūriniuose daugelis temų susiję su žmogumi bei jį supančia aplinka, iškeliamos aktualios žmogaus ir gyvosios gamtos tarpusavio santykių problemos. Dažnai vaizduojami abstraktūs ar realistiniai daiktų peizažų elementai, o gyvūnų motyvai sutinkami retai. Gyvūnų išlikimo tema mane labai domina. Tai paskatino sukurti ir dailės kūrinių kolekciją „Išnykstantys laike“.

Kolekcijoje „Išnykstantys laike“ vaizduojami realistiniai gyvūnai bei hiperbolizuoti augalų, gamtos motyvai. Šiuo darbu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į nykstančius gyvūnus bei žmogų, kuris susimąsto apie savo naikinančią įtaką viskam, kas gyva mūsų planetoje - Žemėje.

Rasa Vasilevičiūtė

PAJAUTOS

Parodoje pristatomi darbai, atlikti japonišku sausu tušu ant plono ryžinio popieriaus. Tapyba tušu sumi-e technika, atsirado Kinijoje. XIV a. nukeliavo į Japoniją ir paplito kitose Rytų Azijos šalyse, tokiose kaip Korėja ir Vietnamas. Rasa Vasilevičiūtė šios technikos 2009–2014 m. mokėsi menininkės Dalios Dokšaitės kaligrafijos ir tapybos tušu studijoje „Tušo kelias“, dalyvavo parodose. Sumi-e – tai ne vien tapyba tušu, ji labai glaudžiai yra susijusi su filosofija bei religija. Ši netradicinė Lietuvoje technika reikalauja susikaupimo, kantrybės, o įgudimas ateina tik ilgai praktikuojantis ir lavinant ranką.

Parodoje „Pajautos“ eksponuojamuose darbuose – trapūs grakštūs žolynai, lyg išnyrantys pavasarį iš po tirpstančio sniego. Tokie tikroviški, kad nesunkiai galima atpažinti lietuviškus augalus: šermukšnį, smilgas, viksvas, kiečius. Darbai kupini paprastumo ir lengvumo, tačiau technika nėra paprasta, o priešingai – itin kaprizinga ir sudėtinga.

Dailininkė Rasa Vasilevičiūtė 1995 m. baigė Telšių taikomosios dailės aukštesniąją mokyklą, o 2000 m. – grafikos bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 1998 m. surengė ne vieną asmeninę grafikos darbų, estampų, piešinių, eskizų ir tapybos tušu parodą Vilniuje, Kaune, Zarasuose, Panevėžyje.


www.jmm-muziejus.lt

Laisvalaikio naujienos

 • Verslininku tapęs muzikantas sodyboje įsirengė „bažnyčią“ ir kviečia į atlaidus

  Kaime gimęs, augęs, bet ne vieną dešimtmetį mieste pragyvenęs verslininkas Kazimieras Jakutis sumanė, kad jam būtina sodyba. Paieškoms prireikė žemėlapio ir skriestuvo. Šis pirkinys jau duoda pajamų. K.Jakutis sutinka būti vadinamas ir verslininku, ir muzikantu. Čiužinių įmonės „Lonas“ Jonavoje įkūrėjas ir vadovas Pagulbio sodyboje Molėtų rajone pirmiausia susikūrė atgaivos ir...
 • Projektas „Kražių kolegijos rezidencija“ kviečia į renginius

  Kražių kolegijos rezidencija kviečia dalyvauti renginiuose. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre Spalio 17 d. 8.00 val. kūrybinės dirbtuvės su rezidentu Adrian Muller (Vokietija) 11.00 val. kūrybinės dirbtuvės su rezidente Ilze Griezane (Latvija) 13.00 – 17.00 val. rezidetų atviros studijos diena. Spalio 24 d. 14.00 val. Baigiamasis renginys, darbų pristatymas.
 • Česlovo Lukensko paroda „Kliedesių terminalas“

  Paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16, Kaune, Atidarymas: spalio 24 d., ketvirtadienį, 17 val. Vieno ryškiausio Lietuvos šiuolaikinio tarpdisciplininio meno atstovo Česlovo Lukensko videoprojekcijų, tekstų ir objektų paroda „Kliedesių terminalas“. „Per daugelį metų daugybę kliedesių atpažinau savyje, todėl paroda yra labai asmeniška. Yra kūrinių, iškilusių...
 • Kauno tarptautinė grafikos bienalė „Grožis“

  M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12, Kaune, Atidarymas: spalio 17 d., ketvirtadienį, 17 val. Trečioji Kauno tarptautinė grafikos bienalė „Grožis“ („Beauty“) . 2019 m. Kauno tarptautinė grafikos bienalė skirta Jūratei Rekevičiūtei atminti. „Net ir kančia yra grožis, kai kenčia menininkas“ – Jūratė Rekevičiūtė. Istorijoje...
 • Lapkričio 23 d. Kaliningradas – Povandeninis laivas – Marcipano muziejus

  Išvykimo laikas gali keistis 6.00 val. išvykimas iš Klaipėdos, nuo Akropolio iš Dubysos gatvės pusės. Atvykę į Nidos pasienio postą sutvarkysime formalumus, susitinkame su vietine gide(-u), kuri padės pažinti Karaliaučiaus (dabar Kaliningradas) istoriją, šių dienų aktualijas. Ekskursija vyks rusų kalba, autobusu ir pėsčiomis po Karaliaučių (dabar Kaliningradą). Karaliaučiaus...
 • Mažoji kultūros sostinė kviečia

  Spalio 23-ąją kalbėsimės rimtai! Bet susitiksime su savo buvusiais gerbiamais ir mylimais kunigais, sužinosime daug naujo ir prisiminsime pamirštą... Atvykite - kalbėsimės apie mūsų žemiškąsias ir dvasiškąsias misijas!
 • Kražiai Lietuvos jėzuitų provincijos žemėlapyje, konferencija (seminaras)

  Kviečiame švietimo įstaigų darbuotojus, muziejininkus, bibliotekininkus dalyvauti konferencijoje „Kražiai Lietuvos jėzuitų provincijos žemėlapyje“. Konferencija skirta Jėzuitų misijos Lietuvoje 450 metų jubiliejui paminėti. Konferencijos tikslas – Minint jėzuitų misijos Lietuvoje 450 sukaktį aktualizuoti jėzuitų palikimą šių dienų kontekste bei užtikrinti regione išlikusio...
 • Nauji mokslo metai - naujos kelionių kryptys

  Lietuviai mėgsta keliauti. Ypač tada, kai atsiveria galimybės sutaupyti arba pamatyti kažką naujo. Visai neseniai atsirado dvi užsienio kelionių kryptys, kurioms nebereikia vizų. Nuo šiol be visų galima keliauti dvejomis naujomis kryptimis į Kaliningradą ir Gardiną. Kaliningrados sritis Kaliningradas yra nedidelė teritorija šalia Baltijos jūros, kuri priklauso Rusijos federacijai....
 • Spektaklis "Transformeris ir Princesė" Šalčininkuose

  Lėlių-milžinų teatro spektaklis „Transformeris ir Princesė“ Spalio 28 d. Šalčininkų kultūros centro salėje (Vilniaus g. 48) Bilieto kaina: 4 eur. Vaikai iki 5 metų įleidžiami nemokamai (tik su suaugusiais). Bilietus platina Šalčininkų kultūros centras. Daugiau informacijos tel. +37038051980
 • Miuziklas „Paprastas stebuklas“ Šalčininkuose

  GENADIJAUS GLADKOVO TEATRAS „MIUZIKLO TERITORIJA “ Miuziklas apie meilę „Paprastas stebuklas“ Trukmė – 2 valandos, 20 minučių su pertrauka. Spalio 25 dieną, 18:00 val. Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centre (Vilniaus g. 48) Kainos: 12,00 EUR, 14,00 EUR. Bilietus platina: Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras Dėl bilietų kreiptis...
 • Tekstilės paroda „Iš kartos į kartą“

  Papilės Simono Daukanto muziejuje Tekstilės paroda „Iš kartos į kartą“ Amelija Šliūpienė 1887–1964 Kazimiera Šliūpaitė-Rimdžienė 1917–1992 Apolonija Šliūpaitė-Šliupienė 1920–2006 Aleksandra Šliūpaitė-Pocienė Janina Kildušienė Paroda veiks 2019 09 27–2019 10 27 Parodos lankymas nemokamas
 • Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos paroda „Ant poezijos altoriaus“

  V. K. Jonyno namuose-galerijoje, Turistų g. 9, Druskininkuose Atidarymas: spalio 5 d., šeštadienį, 12.30 val. Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos paroda „Ant poezijos altoriaus“. Parodoje menininkė pristato naujausius aliejinės tapybos kūrinus, išsiskiriančius įvairiaspalviais spalvų pliūpsniais. Spalvomis autorė tarsi apgaubia abstrakčius vaizdus. I. Mikuličiūtės-Mikos...
 • Autentiška sodyba atveria duris Molėtų rajone: siūlys praustis kamine

  Verslininkas Kazimieras Jakutis užsimojo naujiems tikslams: jam priklausančią autentišką, kone šimtmetį menančią Pagulbio sodybą pavertė jaukiais senoviniais lietuviškais namais, kuriuose apsistoti kvies Lietuvoje dar nebuvusius ar viešėjusius seniai. Netikėtomis erdvėmis ir namų aura galinti pasigirti sodyba lankytojams duris atvers rugpjūčio pabaigoje, rašoma pranešime spaudai. „Kai...
 • Paroda „M. K. Čiurlionio kelias – Krymas“

  M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje, M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkuose, Atidaryms: rugsėjo 20 d., penktadienį, 17 val. Tęstinio projekto „M. K. Čiurlionio kelias“ paroda „M. K. Čiurlionio kelias – Krymas“. Lankytojams pristatomi tapytojų Ausmos Bankauskaitės, Violetos Juodzevičienės, Linos Drižiūtės, Modesto Malinausko, Evos Pohlkes ir...
 • Anykščiuose – istorinių automobilių ekspozicija

  Nors Anykščių kraštas neturėtų skųstis siūlomomis lankytinomis vietomis ir turistų gausa, tačiau anykštėnai nesitenkina tuo ką turi ir savo svečiams nuo šios pasiūlys dar vieną lankytiną objektą – istorinių transporto priemonių ekspoziciją. Istorinių transporto priemonių gerbėjai ir kiti prijaučiantys seniesiems automobiliams, nuo šiol, besilankydami Anykščių krašte turės puikią progą...