Turistiniai 2020 metai Kaišiadorių r.

2020 m. gruodžio 28 d.
Turistiniai 2020 metai Kaišiadorių r.

Baigiasi 2020. Žvelgiame į paskutines šių metų kalendoriuje pažymėtas dieneles ir tradiciškai ima suktis mintys apie nuveiktus darbus. Savotiška riba, nebūtinai susijusi su kokiomis nors privalomomis ataskaitomis. Tiesiog – baigiasi dar vieni metai. Kokie jie buvo?Galima būtų pasakyti trumpai: jubiliejiniai arba prieštaringi, arba sudėtingi. Malonūs. Nelygu kaip vertinsime.

Taip, jubiliejiniai, džiaugsmingi. Mūsų mieliems Kaišiadorims 430!

Minėjome žymiausio pasaulio žasliečio, kūrėjo, muziko ir pedagogo Leopoldo Godovskio 150 gimimo metines.

Prieš 100 metų Guronyse gimė Vincentas Sladkevičius, vienas žymiausių Kaišiadorių krašto žmonių.

Malonūs. Ko gero, pirmą kartą tiek daug filmuotos informacijos apie Kaišiadoris per metus buvo pateikta. LRT mediatekoje galime rasti filmą apie Lašinius, Laisvės TV Youtube kanale pateikusi filmą apie galimybę praleisti mūsų rajone savaitgalį turint kišenėje 50 arba 500 eurų, Lietuvos ryto televizija sukūrė filmą apie Kaišiadoris cikle „Lietuvos miestai“.

Dar daugiau filmuotos medžiagos galite rasti mūsų internetinėje svetainėje www.turizmas.kaisiadorys.lt skiltyje „video“.

Lietuvos radijas ir jo šauni korespondentė Jolanta Jurkūnienė pristatė laidas apie Kaišiadorių rajoną cikle „Atrask Lietuvą“. Jas galima išgirsti aplankius Lietuvos radijo ir televizijos tinklapį.

Reikia paminėti ir straipsnius apie mūsų rajono verslininkus, skelbtus įvairiose žiniasklaidos priemonėse.

Taigi, Kaišiadorių žinomumas didėja.

Sudėtingi turizmui. Drąsiai būtų galima pridėti žodį „sunkūs“. Galėtume „bėdavoti“, kad penkis mėnesius buvome priversti turistauti iš namų. Taip, gyvenome apribota judėjimo laisve pavasarį ir vasaros pradžioje, metus baigiame taip pat.

Bet ar visai pamatuotas būtų mūsų „bėdavojimas“?

Taigi, žiūrim, ką turim.

Karantinas apribojo keliavimo ir įvairių objektų lankymo galimybes. Mes važinėjome po rajono lankytinas vietas, turima informacija dalijomės su keliaujančiais, nes gamtos objektus buvo galima lankyti. Todėl skambučių, elektroninių laiškų su prašymais suteikti informacijos buvo tikrai daug, keliautojai lankė įdomiąsias mūsų rajono vietas. Taigi, nors ekskursijų kurį laiką negalėjome organizuoti, patarėme ir siūlėme, kur ir ką galima pamatyti.

Kuomet karantino varžtai atsileido, keliaujančiųjų padaugėjo. Priėmėme turistų iš įvairiausių Lietuvos vietų, vedėme ekskursijas, pasakojome apie rajoną. Aplankė mus ir užsieniečiai. Didžiausią nuostabą sukėlė lietuviškai kalbantys suomiai.

Kelionėms ir ekskursijoms neliko abejingi kaišiadoriečiai ir mūsų rajono svečiai (kai kuriuos iš jų netgi sunku pavadinti svečiais, jie tokie savi!). Ačiū Jums.

Miesto sukaktis paskatino daugiau dėmesio skirti totoriams. Juk jų dėka turime Kaišiadorių miesto pavadinimą. Aplankėme vietas, susijusias su jų gyvenimu miesto apylinkėse, o baigėme ekskursiją Navasodų kaime, kuriame kuopinio susirinkimo metu ir buvo pirmą kartą paminėtas Chašaidarovos, būsimų Kaišiadorių, vietovės pavadinimas 1590 metais.

Skyrėme dėmesio ir žydų atminimui. Ekskursijos metu kalbėjome apie žydų bendruomenės gyvenimą Kaišiadoryse ir tragišką jos likimą.

Be dėmesio nepalikome ir dviratininkų. Šiemet organizavome du žygius. Birželio mėnesį per dvi dienas aplankėme Palomenę, Gegužinę, Zūbiškes, Šilonis, Rusius, Stabintiškes, Kasčiukiškes, Navasodus. Keliautojams didelį įspūdį paliko turtinga Šilonių kaimo istorija.

Nuoširdus AČIŪ Nemirai ir Virginijui Abloževičiams ne tik už galimybę apsistoti nakvynei jų nuostabioje sodyboje ant Neries kranto, bet ir už nuostabų istorinį-etnografinį vakarą Rusių kaimo tema.

Dėkui Rugilei Grendaitei, nuoširdžiai ir įdomiai papasakojusiai apie Gegužinės bažnyčios pokario istoriją ir pristačiusiai partizanų slėptuvę.

Sužavėti buvome kunigo Algirdo Akelaičio pasakojimu apie Palomenės bažnyčią ir Palomenės kultūros centro vadovės Virginijos Kudaševičienės šiluma pulsuojančiu dailininko Antano Zalieskio šeimos bei buvusio Palomenės dvaro pristatymu.

Antrame žygyje nuostabiai spalvoto ir šilto rudens fone išbandėme naujai asfaltuotą kelią nuo Žiežmarių per Liutonis, Mūro Strėvininkus atgal į Žiežmarius. Kokia puiki trasa, kiek pakeliui visko galima pamatyti: ir Bačkonių dvaro parką, kuriame likęs paminklas paskutiniam dvaro savininkui totoriui Juzefui Bazarevskiui, ir Mūro Strėvininkų piliakalnį bei buvusio dvaro rūmus, kažkada priklausiusius Gabrieliui Oginskiui, paskutiniajam garsiosios giminės atstovui mūsų rajone, ir mažąją Bačkonių hidrojėgainę, ir ... Žodžiu, kas nevažiavot-pravažiuokit. Bus malonus atradimas.

Tradiciškai aktyvūs buvo rajono senjorai. Reikia tik pavydėti tokio energijos užtaiso ir nesibaigiančio noro pažinti. Taigi, su Pensininkų klubu ir jos energiausiąja vadove Genute dvi dienas keliavome po Žemaitiją, o su Kaišiadorių Maltos ordino senjorų klubu „Darna“ komanda aplankėme Biržus ir Molėtų kraštą.

Taigi, tokie trumpi pastebėjimai ir „pasibėdavojimai“ apžvelgiant 2020 metus.

Kaišiadorių Turizmo ir verslo informacijos centro kolektyvas linki visiems, su kuriais šiemet bendravome, Gražių Švenčių ir įdomių kitų metų. Tikrai vėl būsime drauge, tikrai keliausime. Beje, dviratininkų maršrutas birželio mėnesį jau laukia.

Ačiū visiems turizmo ir verslo žmonėms už buvimą drauge nelengvu metu. Stiprybės Jums!

Būkime sveiki ir susitikime 2021 metais.

Aurelijus Balčiūnas

Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centro

turizmo vadybininkas

Laisvalaikio naujienos

 • R. Požerskio fotografijų virtuali paroda „1991-ųjų sausio įvykių fotografijos“

  Nuo sausio 13 d. Šalčininkų kultūros centro puslapyje galite apžiūrėti virtualią parodą „1991-ųjų sausio įvykių fotografijos“. Fotografo Romualdo Požerskio užfiksuotose fotografijose Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatų, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų, Lietuvos laisvės gynėjų, Lietuvos dvasininkų, politikų, žurnalistų veidai, portretai, liudijantys...
 • „Dingusi Tauragė 1939-1945“ - virtualus turas

  Projektas „Dingusi Tauragė 1939-1945“ http://virtualusturas.tauragesmuziejus.lt/ padės nusikelti į praeitį ir geriau suprasti, kaip anksčiau atrodė kai kurios Tauragės vietos. XIX a. ir XX a. pr. Tauragė iš mažo miestelio virto gan dideliu miestu. Buvo pastatyta nemažai įsimintinos architektūros pastatų. Tačiau Pirmojo pasaulinio karo metu, ypač 1915 m. miestą itin smarkiai...
 • Sausio 13-ajai atminti – virtuali galerija „Transliacija (Ne)nutraukiama!“

  Minėdamas apgintos Laisvės 30-metį, Šiaulių „Aušros“ muziejus suskaitmenino savo rinkiniuose saugomas istorines vertybes, menančias lemtingus 1991 m. sausio įvykius, ir papildęs jas medžiaga iš privačių archyvų, parengė virtualią Sausio 13-osios atminimui skirtą parodą „Transliacija (Ne)nutraukiama!“. Šiaulių „Aušros“ muziejaus ir jo padalinio –...
 • „Aušros“ muziejaus istorijos ir fotografijos rinkinius papildė nauji eksponatai

  2020 m. Lietuvos kultūros tarybai skyrus finansavimą Šiaulių „Aušros“ muziejaus projekto „Muziejinių vertybių įsigijimas“ įgyvendinimui, muziejaus istorijos ir fotografijos rinkinius papildė reikšmingi eksponatai. Muziejinės vertybės buvo atrinktos, įvertinus jų istorinę vertę, retumą, unikalumą. „Aušros“ muziejuje saugomi gausūs rinkiniai, bet vis dar...
 • Plungės turizmo informacijos centras pristato naują Apps programėlę su žaidimu

  Pristatome projekto metu sukurtą naują Apps programėlę, su interaktyviais maršrutais, supažindinančiais lankytojus su Plungės krašto kultūros paveldu. Kviečiame keliauti, atrasti ir kitaip susipažinti su kultūros paveldo objektais Plungės krašte! Paruoštas interaktyvus turistinis maršrutas su įdomiais klausimais, užduotimis. Jis leis įdomia ir žaisminga forma pažinti bei aplankyti...
 • Fotografijos muziejus rodo: paskaitos apie fotografiją internete

  Fotografijos muziejus, skatindamas domėtis fotografijos istorija ir menu, savo socialinio tinklo Youtube kanale patalpino dviejų lektorių – menotyrininko, meno teoretiko Virginijaus Kinčinaičio ir fotografijos istoriko, nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Stanislovo Žvirgždo paskaitas. Įrašai viešai prieinami šiuo adresu – https://i.fotomuziejus.lt/GdeE5 Šais metais...
 • „Muziejus Tau“ – virtualus muziejus visiems

  Šiaulių „Aušros” muziejus atveria dar vieną langą pasauliui ir pristato virtualių pasakojimų svetainę „Muziejus Tau“, kurioje dalinasi tyrimais, istorijomis ir vaizdais iš savo archyvų. Svetainės ištakos – Europos Komisijos finansuotas projektas „AthenaPlus“, kuriame 2013–2015 m. Šiaulių „Aušros“ muziejus dalyvavo kartu su 40...
 • Leidinys atskleis pramonininko Chaimo Frenkelio ir jo šeimos istoriją

  2020 m. Šiaulių „Aušros“ muziejus pradėjo įgyvendinti projektą „Knyga Chaimo Frenkelio vila Šiauliuose. Lietuvos žydų istorijos liudijimai. Moksliniai tiriamieji ir parengiamieji darbai“, dalinai finansuojamą Lietuvos Kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės lėšomis. Tai daugiau nei dešimtmetį puoselėtos idėjos – surinkti, susisteminti ir publikuoti visą...
 • Pasibaigus karantinui Chaimo Frenkelio viloje – nauja paroda „Materijų skambesys“

  Pasibaigus karantinui Chaimo Frenkelio viloje visų lankytojų lauks nauja paroda „Materijų skambesys“. Šia paroda „Aušros“ muziejus susies du dalykus: juvelyriką ir tradicinį japonų meną. Idėją pateikti parodą japoniško sodo stiliumi lėmė tai, jog muziejaus rinkiniuose yra saugoma išskirtinė japonų medžio graviūrų kolekcija – viena iš unikaliausių ir vertingiausių...
 • „Aušros“ muziejus įsigijo dailininko Mindaugo Lukošaičio piešinių ciklą „Rezistencija III“

  2020 m. Šiaulių „Aušros“ muziejus Lietuvos kultūros tarybos programos „Atminties institucijos: kultūros vertybių įsigijimas“ konkursui pateikė projektą „Šiauliečio dailininko Mindaugo Lukošaičio piešinių ciklo „Rezistencija III“ įsigijimas.“ Projektas buvo dalinai finansuotas: įsigyta 80 muziejinių vertybių. Šiaulietinis Mindaugas Lukošaitis...
 • Fotografijos muziejus pristato naują elektroninį leidinį

  Fotografijos muziejus elektroniniu formatu išleido Tarptautinio senųjų fotografijos technologijų simpoziumo medžiagą lietuvių ir anglų kalbomis, kuri prieinama Fotografijos muziejaus administruojamoje svetainėje www.photosymposium.lt. Leidinys yra nemokamas ir pasiekiamas visiems, besidomintiems fotografija ir fotografijos paveldo išsaugojimo problemomis. Pirmasis Tarptautinis senųjų...
 • Virtualiai pažinčiai su muziejumi – inovatyvūs sprendimai

  Šiaulių „Aušros“ muziejus pastaraisiais metais daug dėmesio skiria kultūros paveldo skaitmeninio turinio kūrimui ir jo sklaidai. Susidariusi pasaulinė ekstremali situacija ir išaugę lankytojų virtualių paslaugų poreikiai paskatino muziejininkus išplėsti sukurto turinio pasiekiamumą – pradėtas vykdyti projektas „Skaitmeninės komunikacijos galimybių išplėtimas Šiaulių...
 • Fotografijos muziejus įsigijo fotomenininko Arūno Kulikausko kūrinių kolekciją

  Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinys – Fotografijos muziejus – šiuolaikinės fotografijos fondus 2020 m. papildė fotomenininko Arūno Kulikausko 175 fotografijų kolekcija. Įsigyti darbai apima reikšmingą menininko kūrybinį etapą – paskutiniuosius menininko gyvenimo Jungtinėse Amerikos Valstijose metus (2007–2012 m.). Kolekcijai atrinktos 33 fotografijos iš...
 • Pažintiniai takai Kaišiadorių r.

  Girelės pažintinis takas. Lengvam pasivaikščiojimui gamtoje siūlome keliauti Girelės pėsčiųjų taku (apie 1,7 km), kuris prasideda šalia Paukštininkų gatvės. Čia įrengtas informacinis stendas. Pirmiausiai akis paganysite į meniškus kaišiadoriečių sukurtus inkilus, iškabintus pakelės medžiuose – 2012 m., minint Paukščių dieną, gimė „Inkilų alėja“. Toliau prieisite riedlenčių...
 • Iniciatyva „Mano Čiurlionio namai“ – grįžta!

  2020 metų kovo mėnesį startavusi M. K. Čiurlionio namų Vilniuje iniciatyva „Mano Čiurlionio Namai“ grįžta su nauju kvietimu – „Atrasti Čiurlionį naujai!”, kviesdama kiekvieną prisijungti prie bendros M. K. Čiurlionio kūrybą pristatančios galerijos kūrimo. Šiais metais rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais vykęs M. K. Čiurlionio namų organizuotas renginių ciklas...