Lankytinos vietosANYKŠČIŲ REGIONINIS PARKAS

Anykščių r.

BENDRI DUOMENYS

Anykščių regioninis parkas įkurtas 1992 m. rugsėjo 24 d. vertingiausioms gamtos ir kultūros požiūriu šiaurės rytų Aukštaitijos teritorijoms išsaugoti, naudoti ir tvarkyti. Gamtos ir kultūros vertybėms išsaugoti Anykščių regioniniame parke išskirti: 1 gamtinis rezervatas, 4 kraštovaizdžio, 4 geomorfologiniai, 3 botaniniai, 1 telmologinis, 4 hidrografiniai ir 1 urbanistinis draustinis

IŠSKIRTINĖ ANYKŠČIŲ REGIONINIO PARKO VERTĖ

Anykščių regioninis parkas neįsivaizduojamas be A. Baranausko apdainuoto Anykščių šilelio, Puntuko akmens, J. Biliūno „Laimės žiburio“, Rubikių ežero, Vorutos piliakalnio ir daugelio kitų gamtos ir kultūros vertybių. Neseniai parke lankytojus pakvietė unikalus Medžių lajų tako kompleksas.

KRAŠTOVAIZDIS

Šventosios upės slėnis su senvagėmis, eroziniais atragiais ir raguvomis, Kurklių erozinis cirkas, Anykščių šilelis su Šventosios salpinėmis pievomis ir Būdragaidžio liūninio tipo ežerėlis. Išskirtinis Rubikių-Mūšėjaus ežerynas su salomis, Anykštos ir Virintos senslėniai. Šventosios upės slėnis su jame esančiomis senvagėmis ir termokarstinės kilmės ežerėliais.

NEGYVOJI GAMTA

Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinyje yra žinomiausias Lietuvoje antras pagal dydį riedulys Puntukas bei didžiausias Lietuvoje gėlo vandens šaltinis – paslaptingasis „Karalienės liūnas“. Vetygalos, Variaus ir kitose atodangose galima pamatyti Anykščių kraštui būdingo kvarcinio smėlio. Regioniniame parke tyvuliuojančiame Rubikių ežere net 16 salų su įdomiais pavadinimais: Pertako, Bučinė, Varnagrotė, Česnakinė, Liepinė, Didžioji ir kt.

GYVOJI GAMTA

Regioniniame parke auga daugiau nei 30 į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytų augalų. Saugomos etaloninės plačialapių ir mišrių miškų bendrijos su ąžuolu, uosiu, egle, klevu, kur auga retos augalų rūšys.

KULTŪROS PAVELDAS

Iš Anykščių kilo gimtąjį kraštą savo kūryba garsinę lietuvių literatūros klasikai: A. Baranauskas, J. Biliūnas, A. Vienuolis-Žukauskas. Išsaugota autentiška A. Baranausko klėtelė, kurioje ir gimė „Anykščių šilelis“, šalia – A.Vienuolio-Žukausko namas – muziejus. Įveikus beveik 90 laiptelių pasiekiamas J. Biliūno kapas su antkapiniu 14 m aukščio paminklu „Laimės žiburiu“. Unikalios kultūros paveldo vertybės – tai vienintelis Lietuvoje Arklio muziejus, daugiau nei šimto metų sulaukęs „siaurukas“, lakūnų S. Dariaus ir S. Girėno bareljefai ant Puntuko, labiausiai Lietuvoje ištyrinėtas Šeimyniškėlių (Vorutos) piliakalnis. Manoma, jog ant jo stovėjusi Karaliaus Mindaugo pilis Voruta. Anykščių miestą puošia aukščiausia Lietuvoje dvibokštė Šv. Mato bažnyčia.  

IŠSKIRTINIAI REIŠKINIAI, GYVOS TRADICIJOS

Išskirtinis tradicinis renginys, vykstantis regioniniame parke, Niūronių kaime, – šventė „Bėk bėk, žirgeli!”, „Naktigonė“

 

ANYKŠČIŲ REGIONINIO PARKO LANKYTOJŲ CENTRO EKSPOZICIJA

 

Kviečiame į modernią Anykščių regioninio parko lankytojų centro ekspoziciją! Čia susipažinsite su regioninio parko gamtos ir kultūros vertybėmis. Tai puiki jūsų kelionės po Anykščių kraštą pradžia. Ekspozicijoje lietuvių ir anglų kalbomis moderniai pateikta informacija apie gamtos bei kultūros vertybes. Čia gausu audiovizualinės medžiagos. Interaktyviuose žemėlapiuose tiksli objektų padėtis, išsami informacija apie juos, nuotraukos, video siužetai. Vos keliais pirštų prisilietimais sužinosite, kodėl įsteigti parko draustiniai ir rezervatas, kas juose saugoma.

Smalsuolių, kurie mėgsta ne tik paskaityti, bet ir apžiūrėti, džiaugsmui čia gausu vaizdingų nuotraukų, radinių iš miškų, geologinių įdomybių ir net archeologinių radinių iš Anykščių krašto!  

Ekspozicijoje galėsite išgirsti įgarsintų legendų ir padavimų apie saugomus medžius, riedulius, paslaptingas vietoves... Mėgstančių literatūrą laukia įgarsintos žinomiausių Anykščius garsinusių kūrinių ištraukos. Patogiai įsitaisę ant minkštų „akmenukų“ galėsite peržiūrėti nuolat pildomuose videoterminaluose esančius animacinius ir dokumentinius filmus, įvairius video siužetus apie Anykščių kraštą. Turėsite galimybę pamatyti Anykščių krašto vertybių grožį iš paukščio skrydžio!

Susipažinę su parko vertybėmis bei su pėsčiųjų, dviračių, vandens trasomis, sužinoję, kur galima pavalgyti bei apsistoti, ką aplankyti ir nuveikti, galėsite keliauti po parką, išmėginti trasas ir aplankyti sudominusias vertybes!   

Pagrindinė ekspozicijos tema pateikta kaip apdainuotas gamtos ir kultūros paveldas, atsiskleidžiantis gausiuose literatūros kūriniuose..

Maloniai laukiame visų smalsių ir besidominčių regioninio parko gamta ir kultūra lankytojų! 

Jums pageidaujant bus suteiktos gido paslaugos.

Daugiau informacijos čia

12 MARŠRUTŲ PO REGIONINĮ PARKĄ -

Kviečiame pažinti Anykščių regioninį parką keliaujant pėsčiomis, dviračiais, vandens ar autotransportu. Siūlome išmėginti net 12 maršrutų po regioninį parką ir pažinti jame saugomas gamtos ir kultūros vertybes bei aktyviai ir įdomiai praleisti laiką

MĄSTYK EKOLOGIŠKAI – ĮSIGYK ANYKŠČIŲ REGIONINIO PARKO LANKYTOJO BILIETĄ!

 

Anykščių regioninio parko direkcija

 

 

J. Biliūnio g. 55

LT-29110 Anykščiai

Koordinatės:

570701, 6155504 (LKS)
55.529378, 25.119844 (WGS)
55° 31' 45.76", 25° 7' 11.44" (WGS)

Darbo laikas spalio – balandžio mėnesiais:
I – IV: 8.00 – 17.00 (pietų pertrauka 12.00 – 12.45)
V:  8.00 – 15.45 (pietų pertrauka 12.00 – 12.45)

Darbo laikas gegužės – rugsėjo mėnesiais:
I – IV: 8.00 – 17.00 (pietų pertrauka 12.00 - 12.45)
V: 8 - 15.45 (pietų pertrauka 12.00 - 12.45)
VI: 10.00 – 17.00
Valstybinių švenčių dienomis ir sekmadieniais nedirba
Ekskursijų užsakymas:
Tel. 8 381 51227
simona.stasiuniene@anyksciuparkas.lt