Lankytinos vietosKLAIPĖDOS KARILIONAS

Klaipėda

Tai vienas iš dviejų Lietuvoje esančių tokio pobūdžio muzikinių instrumentų, tapęs Klaipėdos savitumo simboliu.

Didžiausias Lietuvoje Klaipėdos karilionas Centrinio pašto bokšte buvo sumontuotas 1987 m. lapkričio 13 d. Tai buvo pagal Peterio Schilingo projektą  Apoldos (Vokietija) Schillingų varpų liejyklos meistrų pagamintas ir įrengtas instrumentas. Jį  sudarė 48 chromatiškai suderinti varpai, 4 oktavų klaviatūra. Didžiausias varpas svėrė 900 kilogramų, mažiausias – 15 kilogramų. Bendra varpų masė 6800 kg, o su visomis konstrukcijomis – apie 10 tonų.

Muzikiniais varpais atliekami polifonijos meistrų, Vakarų Europos klasikų bei Lietuvių kompozitorių kūriniai, parašyti specialiai šiam instrumentui.
 

Nuo pat instrumento įrengimo buvo rengiami tarptautiniai kariliono muzikos festivaliai, kuriuose be klaipėdiečių varpų muziką atliko svečiai iš Kauno, taip pat iš Danijos, Vokietijos, Olandijos, Prancūzijos, Belgijos ir Lenkijos. Paskutinis festivalis (Tarptautinis Baltijos miestų varpų muzikos festivalis) įvyko 2003 metais, jame dalyvavo visi Lietuvos karilionininkai ir instrumento virtuozai iš Koldingo (Danija), Mecheleno (Belgija) ir Gdansko (Lenkija).

Naujasis Klaipėdos karilionas buvo nulietas 2006 metais Olandijoje, „Royal Eijsbauts“ varpų liejykloje. Jis sudarytas iš 48 naujų lygaus profilio varpų, kurių diapazonas – keturios oktavos. Sunkiausio varpo f1 skersmuo 1163 mm, o svoris – 903 kilogramai. Lengviausio f5 varpo diametras – 182 mm, svoris – 10 kg. Bendras varpų svoris yra apie 5.095 kg. Jie buvo nulieti iš kokybiškos varpų bronzos, kurios sudėtis užtikrina reikalingą tiek mažų ir mažiausių, tiek aukštų dažnių varpų toną. Kiekvienas varpas ne tik savo tonų struktūroje, bet ir derinyje su kitais varpais turi kokybišką skambesį ir tembrą.

2006 m. rugsėjo 17 d. įvyko paskutinis senojo kariliono koncertas. Po to varpai buvo išmontuoti ir pradėti naujo „Royal Eijsbauts“ (Olandija) firmos kariliono montavimo darbai.

Naujasis karilionas Klaipėdos senojo pašto bokšte buvo sumontuotas 2006 metų gruodžio 11–12 dienomis, dalyvaujant olandų meistrams apie savaitę vyko jo derinimas.

Pirmą kartą naujųjų varpų skambesį klaipėdiečiai išgirdo per 2006 metų Kalėdas. Pasak karilionininko K. Kačinsko, naujasis karilionas – tai pasaulinio lygio instrumentas, firma „Royal Eijsbouts” žinoma visuose žemynuose. Koncertuodamas JAV daugelyje vietų karilionininkas skambino būtent šios firmos instrumentais. S. Žilevičius pridūrė, kad varpų liejimu Astene (Olandija) užsiima jau ketvirtoji vienos šeimos karta, mieste veikia netgi varpų istorijos muziejus.

Šiuo metu visuose pasaulio žemynuose yra virš 600 karilionų, daugiausia Olandijoje – virš 200. Lietuvoje yra 2 instrumentai – Kaune ir Klaipėdoje.


Klaipėdos karilionininkai

Klaipėdos karilionu groja karilionininkai Kęstutis Kačinskas ir Stasys Žilevičius. Koncertų klausomasi šalia esančiame Laikrodžių muziejaus kiemelyje.

Stanislovas Žilevičius – pianistas, klavesinininkas, koncertmeisteris, karilioninkas, Klaipėdos universiteto docentas. Fortepijono studijas baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Vėliau stažavosi Sankt Peterburgo (Rusija) N. Rimskio-Korsakovo konservatorijoje, Latvijos muzikos akademijoje. Karilionu groti mokėsi Magdeburgo (Vokietija) G. F. Telemano muzikos mokykloje pas G. Bustą. 2001 m. Tarptautinio karilionininkų konkurso Hamburge (Vokietija) laureatas. Išleido 2 kompaktines plokšteles ir 3 originalios muzikos bei aranžuočių karilionui leidinius. Nuo 1987 m. Klaipėdos m. karilionininkas. Koncertavo Danijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir Olandijoje.

Kęstutis Kačinskas – choro dirigavimo ir kitų disciplinų dėstytojas, karilioninkas, Klaipėdos universiteto docentas. 1973–1978 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje studijavo chorinį dirigavimą. 1981–1984 m. studijavo dirigavimą Sankt Peterburgo (Rusija) konservatorijos asistentūroje. Karilionu mokėsi groti Magdeburge (Vokietija), spec. kursuose Løgumkloster (Danija), Amersfoort (Olandija). 2001 m. baigė Løgumkloster Bažnytinės muzikos mokyklą. Tarptautiniame kariliono muzikos kompozicijos konkurse 1992 m. užėmė I vietą. Išleido 2 kompaktines plokšteles ir 3 originalios muzikos bei aranžuočių karilionui leidinius. Nuo 1987 m. Klaipėdos m. karilionininkas. Koncertavo Danijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir JAV.


Pratybų karilionas

2008 metų spalio mėnesį į Lietuvos jūrinį miestą buvo atgabentas Olandijos Asteno mieste nulietas keturių oktavų pratybų karilionas su varpų skambėjimo simuliacijos mechanizmu. Jo misija – pakeisti ir savo galimybėmis pralenkti ilgus metus Klaipėdos karilionininkams tarnavusį, tačiau kokybės ir laikmečio reikalavimų nebeatitikusį senąjį kariliono analogą.

Šio vienintelio Lietuvoje tokio klavišinio muzikos instrumento atgabenimas į Klaipėdos koncertų salę užbaigė investicinio projekto „Klaipėdos kariliono sutvarkymas“ darbų estafetę. Mechaninį repeticijoms skirtą instrumentą pakeitė naujas ir novatoriškas elektroninis kariliono treniruoklis. Ilgametis karilionininkas Stanislovas Žilevičius džiaugėsi, sakydamas, kad naujasis pirkinys atitinka aukštai iškeltą naujo kariliono kokybės kartelę.
 Keturių oktavų chromatinis pratyboms skirtas klavišinis muzikos instrumentas pretenduoja ne tik į modernumo, tačiau ir į ilgaamžiškumo epitetus, mat buvo gaminamas iš aukščiausios kokybės medžiagų, laikantis naujausių pasaulinių standartų. Varpai nulieti iš specialaus bronzos lydinio, instrumento techninė įranga pagaminta iš nerūdijančio plieno, medinei daliai naudotas vien tik džiovintas ąžuolas, kuris užtikrina, jog treniruoklis laikui bėgant nesideformuos. Estetinį instrumento vaizdą garantuoja aukštos kokybės paviršiaus poliravimas, o XXI amžiaus standartų atitikimą įrodo kompiuterio su naujausia programine įranga įdiegimas. Ši viena konfigūracijos dalių atlikėjams suteiks galimybę įrašyti, saugoti, redaguoti ir perklausyti sugrotus kūrinius. Tad klaipėdiečių ir miesto svečių girdimas varpinės gausmas bus džiuginantis pilnavertės repeticijos rezultatas.

Geru oru Klaipėdos kariliono muzika girdima visoje centrinėje miesto dalyje.

Varpų muzikos koncertų tradiciškai galima klausytis kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį 12 valandą. 

Organizuojamos edukacinės ekskursijos į Kariliono bokštą skirtos 15–25 asmenų suaugusiųjų ar moksleivių grupėms. 
Dėl informacijos kreiptis tel. +370 46 410 561, el.p. kristina@koncertusale.lt.

 http://www.koncertusale.lt/lt/kurybine_veikla/meno_kolektyvai/klaipedos_karilionas/

https://www.youtube.com/watch?v=3xjoQaiG1CA

https://www.youtube.com/watch?v=yEIwOTTN_t0

https://www.youtube.com/watch?v=7mYr-ZW7MXM&list=PL9E9480CD24303ECD

https://www.youtube.com/watch?v=0mbKDnVHT_A