Lankytinos vietosKidulių dvaras

Šakių r.

Kidulių dvaras rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo XVI a. Tuomet jis priklausė Jonui Lenartavičiui, iš kurio šias valdas 1584 m. nusipirko iš Prūsijos atsikėlęs pirklys bei LDK iždininkas, Kauno pilies raštininkas Krišpinas Kiršenšteinas. Jo palikuonis Jonas Jeronimas Kiršenšteinas tapo žemaičių vyskupu ir mėgo gyventi tėviškėje. Po vyskupo mirties 1708 m. dvaras atiteko Karpiams, kurie jį valdė iki 1807 m., kol kairiakrantė Lietuva priklausė Prūsijai. Garsiausias iš Karpių – žemaičių vyskupas Juozapas Mikalojus Karpis taip pat mirė 1739 m. Kiduliuose. Kidulių dvare viešėjo Prūsijos karalius Frydrichas Vilhelmas III, ruošdamasis Tilžėje pasirašyti pralaimėjimo sutartį su Prancūzijos imperatoriumi Napoleonu. Jis iki vidurnakčio sėdėdavo mažame dvaro kambarėlyje prie lango ir nostalgiškai spoksodavo į pasroviui plaukiančius ar Jurbarko uoste stovinčius laivus. Kartais jo gyvenimą paįvairindavo prabangiu keltu atplaukiantis Rusijos caras Aleksandras I. Tuomet jie vaikštinėdavo parko alėjomis ir nelinksmai kalbėdavosi. 1812 m. birželį pro Kidulius didingai praėjo Napoleono kariuomenė, o 1813 m. pradžioje jau priešinga kryptimi žygiavo caro armijos generolo leitenanto Piotro Vitgenšteino korpusas.

Po karų su Napoleonu dvaras atiteko generolui leitenantui, baronui Jonui von Ofenbergui. Tuomet Kidulių dvaras vėl suklestėjo ir buvo vadinamas pilimi. Naujasis Kidulių dvaro šeimininkas sutvarkė parką, visur prisodino gražių, iš tolimesnių kraštų atvežtų gėlių. Jis labai mėgo sodininkauti ir pats prižiūrėjo sodo medžius, net oranžeriją buvo įkūręs. Šimtametis parkas ir dabar mena tuos laikus.

Pirmojo pasaulinio karo metais Kidulių dvare šeimininkavo abiejų kariaujančių pusių kariai. Keista, tačiau dvaras beveik nenukentėjo.

1922 m. iš Kidulių dvaro, kuriam priklausė net 27 pastatai, išsikėlė paskutinis kilmingas savininkas Otas Ofenbergas.

Kidulių dvaras šiandien gyvas, jame formuojasi naujas kultūros židinys.

Jaukūs nedideli Kidulių dvaro rūmai sutvarkyti, juose įsikūrė biblioteka, patalpos pritaikytos vietos bendruomenės veiklai.

Kidulių dvaras naujai atgimė ir svečius pradėjo kviesti nuo 2013 m. rudenio.

Šiuo metu Kidulių dvaro rūmuose rengiamos XIX a. pr. dvaro šokių popietės. Tai linijiniai valsai, rateliniai ir kadriliniai dvaro šokiai, anksčiau buvę ypač smagia dvaro pramoga. Užsiėmimus veda senovinių šokių studija. Organizuojamos įvairios tautodailininkų parodos, vyksta koncertai, pasirodo teatro trupės. Vyksta paskaitos apie dvarų istoriją ir kultūrą, kviečiami lektoriai iš universitetų, vyksta kita švietėjiška veikla. Visa veikla orientuojama į XIX a. dvarų kultūrą.

Kidulių dvaro lankymas:

Suaugusiems

(savarankiškas lankymas,)

1 bilietas

2, 00 eur.

Moksleiviams, studentams, senjorams, neįgaliesiems (savarankiškas lankymas)

1 bilietas

1 ,00 eur.

Teatralizuota ekskursija suaugusiems.*

1 bilietas

3,00 eur.

Teatralizuota ekskursija moksleiviams, studentams, senjorams, neįgaliesiems.*

1 bilietas

2,00 eur.

Pastabos:

*Ekskursija vedama lankytojų grupėms nuo 10 žmonių . Jei grupė mažesnė nei 10 žmonių, mokama 5 eurų priemoka + lankytojo bilietas.

*Teatralizuota ekskursija + edukacija. Teatralizuotos ekskursijos kaina 1,5 eur. asmeniui.

Eskursija ir edukacija „Napoleono lobio paieškos“:

Karališkasis Kidulių dvaras ištuštėjo – šeimininkai išvyko į kurortus…. Pasiliko tik bambeklė tarnaitė. Bet neapsigaukite! Tik ji ir žino, kur yra paslėptas Napoleono lobis! Dalyviai gauna žemėlapį ir nuorodas kaip surasti lobį. Paprasta? Ir vėl neapsigaukite! Dalyvius pasitinka paslaptingi ponai ir ponios, kurie nuotaikingomis užduotimis ir žaidimais vis bando atitolinti lobio radybas: vyksta medžioklė ir laimikio dalybos, linksmos šokio pamokos, mados ir etiketo pramogos damos garderobinėje, ieškotojai klaidinami dvaro rūsiuose ir parko takeliais.

Galų gale paieškas vainikuoja lobio radybos ir poniškos linksmybės, užkandžiai. Tinka šeimoms, suaugusių, ir moksleivių grupėms. (Moksleivių grupėms taikomos lengvesnės, didesnio aktyvumo reikalaujančios užduotys)

Grupėms fiksuota kaina – 200 eurų. Trukmė ~ 2 val.

Programa organizuojama kovo– spalio mėnesiais.

Edukacinė programa užsakoma iš anksto tel.:

8-682-90625, 8-601-95938, el.p. kiduliudvaras@gmail.com

Ekskursija ir edukacinė dvaro šokių pamoka:

Svečius pasitinka dvaro ponia, ji ruošiasi vakaro pokyliui, renkasi garderobą, repetuoja naujus, madingus šokius – angliškuosius kontradansus, polkas, valsus, menuetus. Dalyviai susipažįsta su 19 amžiaus drabužio mados įvairove (5 siluetai!) , mokosi nuotaikingų dvaro šokių – vedama pamoka. Šokių pamoka žaisminga, nesudėtinga, pritaikyta ir vyresnio amžiaus žmonėms ir ne tik. Svečiams pasakojama dvaro istorija, vedama ekskursija.

Pageidaujant, programa papildoma parodomąja istorinių šokių studijos šokių programa.

Kaina – 6,00 eurai / asm., trukmė – 1,5 val. Mažiausia visos ekskursijos kaina – 120 eurų.

(Didelėms grupėms taikomos nuolaidos)

Edukacinė programa užsakoma iš anksto tel.:

8-682-90625, 8-601-95938, el.p. kiduliudvaras@gmail.com

Kidulių dvaro istorinių šokių studijos „Il ballo della luna“ programa – puikus jūsų šventės akcentas:

Istorinių šokių kolektyvo parodomoji 19 amžiaus šokių programa, įtraukiant ir svečius į šokių sūkurį. Pageidaujant, programa papildoma parodomąja istorinių šokių studijos šokių programa: iš aplinkinių dvarų atvyksta išsipusčiusios damos, užverda intrigos, paskalos. Dvaro menėse pasigirsta šventinis šurmulys, damos konkuruoja dėl kavalieriaus dėmesio, prasideda šokių vakaras. Svečiams patiekiami užkandžiai ir arbata. Šokami kontradansai, polkos, valsai, menuetai. Šokiai nesudėtingi, žaismingi, pritaikyti ir vyresnio amžiaus žmonėms. Svečius žavi ne tik šokio žingsneliai, bet ir puošnūs damų drabužiai.

Kaina - 200 eurų. Trukmė – 1 val.

Programa užsakoma iš anksto tel.: 8-682-90625, 8-601-95938

el.p. kiduliudvaras@gmail.com

Ekskursija su vaišėmis:

Atvykusius svečius pasitinka dama. Ji pasakoja dvaro istoriją, vedasi svečius į didžiąją menę pasivaišinimui ir smagiam pasibuvimui drauge.

Kaina – 9,00 eurai / asmeniui. Mažiausia visos ekskursijos kaina – 150 eurų.

Edukacinė programa užsakoma iš anksto tel.: 8-601-95938

el.p. kiduliudvaras@gmail.com

Edukacinė pamoka - pojūčių eksperimentai dvaro aptiekėlėje:

Svečiai vedami į patį paslaptingiausią dvaro kambarėlį. Raktus nuo jo turi tik dvaro ponia... Svečiai liečia, ragauja, uosto, atlieka kitus „tyrimus“. Mat tik suvedusi pojūčių rezultatus bus nustatyta tiksli diagnozė ir išrašytas unikalus receptas, tinkantis ne tik kūno, bet ir dvasinės būkles gerinimui!! Sužinosite senovines, tūkstančio metų senumo receptūras!!

Kaina – 5,00 eurai / asmeniui. Mažiausia visos ekskursijos kaina – 120 eurų.

Trukmė – ~1 val.

Programa užsakoma iš anksto tel.: 8-682-90625, 8-601-95938

el.p. kiduliudvaras@gmail.com

Kiduliai Manor

Once this manor belonged to the treasurer of the Grand Duchy of Lithuania Jeronimas Krišpinas
Kiršteinas. Later here resided even three Samogitian bishops of one after another, and in 1807,
while preparing for signing of a capitulation treaty with French Emperor Napoleon, here stayed
the King of Prussia himself, Wilhelm III. Today, in a cosily restored little manor culture is
nourished: there is a library, a variety of events take place, educational lessons are conducted
the former Kiduliai brick yard heritage is preserved by setting up an exposition of bricks and tiles.
The Kiduliai Manor offers to go back to the 19th century and enjoy the history trails. During the
excursion with a theatrical manorial dance program, but you will not only watch, but also learn
how to dance, get acquainted with the peculiarities and delicacies of the court life. At the
wooden terrace of the manor you will be able to rest with a cup of tea and taste a delicious meal,
and then search for a hidden Napoleon's Treasure under the three-trunk oak.

  • Excursion with a theatrical manor dance programme
  • Excursion with a palace lady
  • Search for Napoleon's Treasure

Усадьба Кидуляй

Узнайте историю усадьбы, познакомьтесь с историческими танцами различных эпох и научитесь их танцевать на театрализованной экскурсии с уроком исторических дворцовых танцев, также побалуйте свое небо винами местного винодела Йуозаса Вилькениса на театрализованной экскурсии с дегустацией вина, во время которой услышите, как нужно наслаждаться вином и узнаете другие интересные тайны этого дворцового напитка.

Kidulių dvaras
Nemuno g. 66, Kiduliai, 71400 Šakių r.

Tel.: +370 601 95938

https://www.facebook.com/kiduliudvaras/