Lankytinos vietosKurnėnų mokyklos architektūrinis ansamblis

Alytaus r.

Tai vienintelė Lietuvoje mokykla atplukdyta iš Amerikos (JAV). Šiemet, po rekonstrukcijos, atvėrė duris lankytojams. Kiekvieną spalio trečiadienį ją galima bus lankyti, dalyvauti įvairiuose edukaciniuose užsiėmimuose, ekskursijose, muzikos vakaruose.

1934 m. vasarą Kurnėnuose prasidėjo malonus šurmulys – mokyklos statyba. Beveik visos statybinės medžiagos (net mokyklos langų stiklai) buvo gabenamos iš Čikagos (JAV). Pradžioje – vežamos į Niujorko uostą, iš jo plukdomos į Klaipėdą, vėliau – geležinkeliu pasiekdavo Alytų, iš ten arkliais kinkytais vežimais – Kurnėnus. Projekto brėžiniai labai skrupulingai ir detaliai buvo nubraižyti žaliame popieriuje baltu tušu, instrukcijos surašytos anglų kalba. Greta mokyklos buvo pastatyta ir vėjo jėgainė, aprūpinusi mokyklą elektra, iškastas 97 m gylio šulinys, įleidžiant betoninius žiedus (didelė naujovė tiems laikams). Beveik visas mokyklos statybos išlaidas finansavo po studijų JAV apsigyvenęs kurnėniškis Laurynas Radziukynas. Prasigyvenęs ir tapęs gerbiamu žmogumi neišpuiko, neužmiršo savo krašto. Kad tėviškės vaikams nereiktų, kaip kažkada jam, į mokyklą kasdien eiti daug kilometrų ir iki kraujo klumpėse nutrinti kojas, skyrė 160 tūkst. litų mokyklos statybai Kurnėnuose. Pirmasis skambutis čia nuskambėjo 1936 m. vėlų rudenį. Mokyklos bokštelį papuošė Vytis. Tuometinė spauda rašė: „Kurnėnų mokykla it bažnyčia su bokštu. Vietos gyventojams atrodo savotiška ir neįprasta jų akiai, bet ji yra prabangiška, gerai įrengta, su visais patogumais. Didžiulė gimnastikos salė, erdvios klasės, patogūs mokytojams butai ir kambariai, vonios, vandentiekis daro šią mokyklą vienintelę Lietuvoje.“

Prieš Antrąjį pasaulinį karą L. Radziukynas kasmet atvykdavo į gimtinę poilsiauti. Specialiai iš Amerikos buvo atsiplukdęs automobilį, kuriuo važinėdamas po apylinkes neatsisakydavo pavėžinti ir kaimo vaikėzų. L. Radziukynas buvo inteligentiškas, geraširdis, linksmas ir kuklus žmogus. Kai kurnėniškiai pastatytą mokyklą pasiūlė pavadinti jo vardu, jis atsisakė, motyvuodamas, kad tai yra ne jo, o visų Kurnėnų mokykla. Kurnėnų mokyklos statinių kompleksas įrašytas į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

Adresas:

Draugystės g. 2, Kurnėnų k., Miroslavo sen., Alytaus r.

Tel.: (+370 315) 69005

Alytaus turizmo informacijos centras, VšĮ