Lankytinos vietosMiesto skvero Kazlų legendos - medžio skulptūrų erdvė

Kazlų Rūda

Iš legendos apie Kazlų Rūdos miesto atsiradimą

„Ilgus amžius snūduriavo mėlynai žalios Sūduvos girios. Visokia gyvastis čia per kraštus veržėsi: urzgė, maurojo, baubė ir dantis su nagais medžioklei galando. Pavasariais sugrįžusių sparnuočių giesmės pro saulę su mėnesiu į dangų kilo ir šviesų džiaugsmą žemei dovanojo. Lietaus girdomi ir vėtrų plakami, augo ir klupo, seno ir puvo galiūnai medžiai. Nei reikėjo, nei trūko čia žmogaus, bet jis ėmė ir atkako… iš Mozūrijos. Ir ne vienas, o su visa krūva ratuotų, batuotų, vyžotų ir žiponuotų šeimynykščių. Kaip medum teptas rodėsi ateiviams sraunių upių ir judrių upelių išbėginėtas, klampių pelkių pilnas miškingas kraštas. Savo giminę į Sūduvą atvedęs bajoras Baltramiejus Kazla, drūtas, ūmaus būdo vyriškis, naujose žemėse šaknis įleisti panūdo. O ir Jadvyga, jo žmona, paragino naują gyvenimą čia pradėti, sau ir gausiai šeimynai gerovę pakloti!“.

Manoma, kad Kazlų Rūdos vietovardžiui pradžią davė XVI–XVIII a. iš Mozūrijos miško atsikėlęs verslininkas bajoras Kazla su šeima, vėliau jo vardu buvo pavadinta išaugusi gyvenvietė. Žodis „Rūda“ vietovardyje siejamas su rūdos gavimo ir apdorojimo vietomis, kurių čia buvo gausu. Niekas nežino, ar tai tikras faktas, ar išgalvota istorija, tačiau tai, kad žmonių su tokia pavarde galima ir dabar sutikti Suvalkijoje, byloja apie tai, kad šioje istorijoje gali būti ir tiesos…

Broliai Stanislovas, Kazimieras, Boleslovas ir jaunėlis Jokūbas pakvies šalia prisėsti, atsikvėpti ir perskaityti unikalią istoriją apie Kazlų Rūdos vietovardžio
atsiradimą. Kazlų Rūdos miesto skvere tarp brolių išvysite ir gražuolį stirniną,

kurio raguose įsipynę šešios dangaus žvaigždės – Kazlų Rūdos miesto herbo simboliai.

Skveras yra populiari miestiečių poilsio ir švenčių vieta – žiemos švenčių metu čia pastatoma pagrindinė miesto Kalėdų eglė.

Ąžuolines brolių Kazlų skulptūras sukūrė viešosios įstaigos „Steel Beavers drožybos meistrai: Vidas Nugaras, Gintautas Tručinskas, Saulius Jocius, Algirdas Vaištaras, Raimondas Uždravis, Juozas Videika.

Vieta:

Kazlų Rūdos miesto skveras

Kazlų Rūdos turizmo ir verslo informacijos centras