Lankytinos vietos



Pilkapiai ir senosios žydų kapinės

Joniškio r.
Senojoje ir Naujojoje Žagarėje žydai turėjo atskirus kahalus, sinagogas, mokyklas, rabinatus ir kitas įstaigas. Šios tautos gyvenimą Žagarėje primena ir kapinės su antkapiniais paminklais. Senoji ir Naujoji Žagarė turėjo atskiras kapines.
Žagarės pilkapynas yra kairiajame Švėtės krante esančioje kalvoje. Pilkapyne yra išlikę vienas greta kito 4 pilkapiai, kurių sampilai 15 – 20 m skersmens ir iki 2 m aukščio. Pilkapyne atsitiktinai aptikta keletas radinių, tarp jų paminėtina apyrankė ir įmovinis kirvis. Nors šis pilkapynas plačiau netyrinėtas, tačiau pagal aptiktus radinius bei pilkapių įrengimo būdą pilkapynas datuojamas III – VIII a. ir priskiriamas vakarų baltų Žemaitijos ir Šiaurės Lietuvos pilkapynų kultūrai. Tokiems pilkapiams būdingi akmenų vainikai, jų pagrinduose aptinkami ugnies apeigų pėdsakai, kartais – akmenų grindiniai ar vainikus dalijančios akmenų eilės. Mirusieji laidoti nedeginti, kartais – skobtiniuose karstuose. Pilkapio viduryje paprastai įrengiamas pirmasis pagrindinis vyro kapas, dažniausiai orientuotas galva į vakarus. Kiti mirusieji vėliau išdėstomi aplink centrinę laidojimo vietą. Pagal nusistovėjusius papročius, mirusieji laidoti su šventine apranga ir įkapėmis. Vyrų kapuose paprastai prie galvos randamas geležinis įmovinis ietigalis, o mirusiojo kairėje – į žemę įkirstas įmovinis kirvis. Vyrų kapuose aptinkama papuošalų: žalvarinių apyrankių, įvijinių žiedų, segių, antkaklių, geležinių smeigtukų. Moterys laidotos su žalvariniais papuošalais ir darbo įrankiais: geležiniu pentiniu kapliu, yla, verpstuku, lenktu peiliu. Pilkapiuose aptinkama ir vaikų kapų.
Praėjus nuo paskutiniųjų palaidojimų pilkapiuose daugiau nei 1000 metų, Žagarės pilkapyno teritoriją mirusiųjų laidojimo vieta pasirinko žydai.
Žydai, atsikeldami į Lietuvos teritoriją, atsinešė savo papročius ir kultūrą, jidiš kalbą, nesimaišė su lietuviais bei kitais krikščionimis ir išlaikė čia savo etninį charakterį. Pagrindiniai žydų užsiėmimai buvo prekyba ir amatai. Senojoje ir Naujojoje Žagarėje žydai turėjo atskirus kahalus, sinagogas, mokyklas, rabinatus ir kitas įstaigas. Šios tautos gyvenimą Žagarėje primena ir kapinės su antkapiniais paminklais. Senoji ir Naujoji Žagarė turėjo atskiras kapines.
Šiandien senosiose žydų kapinėse išlikę tik apie šimtas antkapinių paminklų, kurių seniausias datuojamas 1830 m., naujausias – 1934 m.