Lankytinos vietosPovilo Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejus

Kaunas

Kauno senamiesčio viduryje, L. Zamenhofo ir Kurpių gatvelių sankirtoje, 1985 m. balandžio 26 d. pirmą kartą duris lankytojams atvėrė Povilo Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejus. Tai - pirmasis ir vienintelis muziejus Lietuvoje, skirtas liaudies muzikinei kultūrai. Pats muziejus įsteigtas anksčiau: 1983 m. kovo 1 d. Vaidoto Albino Stulgos iniciatyva.

Muziejus veikia kelių restauruotų senovinių pastatų komplekse. Vienas iš jų – architektūriškai vertingas gotikinis miestiečio gyvenamas namas, pastatytas XVI amžiaus II pusėje.

Muziejaus pastatus supantys jaukūs kiemeliai spinduliuoja ypatinga senamiesčio nuotaika ir savitumu.
Nuo 1988 m. iki 1990 m. prie muziejaus veikė vaikų folkloro teatras - studija „Tututis“, kuriame vaikai ne tik grojo, dainavo, šoko, bet ir mokėsi austi liaudiškas juostas, buvo įrengta muzikos instrumentų meistro dirbtuvėlė. 1990 m. folkloro teatras tapo vaikų muzikos mokykla, veikusia iki 2003 m.

Muziejaus ekspozicijos sudarytos remiantis pasaulyje plačiai naudojama Ericho fon Hornbostelio ir Kurto Zachso sistema. Pagal garso išgavimo būdą instrumentai grupuojami į aerofonus, idiofonus, membranofonus, chordofonus ir elektrofonus.
Rengiant ekspozicijas, atsižvelgta ir į specifinius kultūros bruožus – muzikos instrumentai grupuojami pagal kilmę (lietuvių liaudies, bendratautiniai, kitų tautų muzikos instrumentai), regionus (skirtingų etnografinių sričių muzikos instrumentai), raidą (nuo ankstyvųjų iki vėlyvųjų – ištobulintų muzikos instrumentų).

Muziejuje yra sukaupta virš 7000 eksponatų. Tai įvairiausi lietuvių, bendratautiniai ir kitų tautų muzikos instrumentai, garso įrašai, nuotraukos, laiškai, atvirukai, plakatai ir kita archyvinė medžiaga. Muziejaus bibliotekoje saugoma virš 2000 leidinių. Muziejaus erdvėse organizuojami tarptautiniai festivaliai, koncertai, vakaronės, susitikimai su folkloro kolektyvais, nuolat rengiamos įvairios parodos iš muziejaus rinkinių ir kitų šaltinių, pristatoma fotomenininkų kūryba, privačių asmenų kolekcijos. Muziejus – patraukli muzikinės kūrybinės veiklos, tautinių muzikos instrumentų  ir tautinės muzikinės kultūros paveldo pažinimo vieta.
Muziejaus erdvėse organizuojami tarptautiniai festivaliai, koncertai, vakaronės, susitikimai su folkloro kolektyvais, nuolat rengiamos įvairios parodos iš muziejaus rinkinių ir kitų šaltinių, pristatoma fotomenininkų kūryba, privačių asmenų kolekcijos.
Muziejus jau parengė ir investicinį „Tautinės muzikos ir amatų projektą“. Kauno senamiestyje bus restauruoti dar du muziejaus pastatai, kuriuose įsikurs kompleksinis tautinio meno centras. Bus skatinamas tautiškumas, bendruomeniškumas, propaguojama tautinė kultūra, jos įvairovė – bus saugomas tautinės kultūros paveldas. Atsiras daugiau vietos  atnaujintoms bei išplėstoms muziejaus ekspozicijoms.     

 


       


www.kaunomuziejus.lt