Lankytinos vietosValdovų rūmai

Vilnius

Šioje istorinėje vietoje IV–VIII a. buvo medinė gyvenvietė, XIII a. II p. dalis gyvenvietės virto mūro pilimi. XIV a. I p. ji tapo svarbiausiu statiniu mūro siena juosiamoje didelėje Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje. Nuo pirmųjų Gediminaičių laikų čia rezidavo beveik visi Lietuvos valdovai. Jie ne kartą plėtė mūro pilį, o XV a. pab. pradėjo jos esminę rekonstrukciją. Iš pradžių turėjusi gotikos bruožų, XVI a. reprezentacinė Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija tapo ištaigingais renesansiniais rūmais. XVII a. I p. jie įgijo ir ankstyvojo baroko požymių. Vilnius tuo metu buvo vienu iš didžiausių Vidurio Rytų Europos centrų. XVII a. vid. Maskvos kariuomenė rūmus nuniokojo, o XVIII a. pab. – XIX a. pr. ir visiškai sugriovė.

2000 m. Lietuvos Respublikos seimas priėmė įstatymą dėl Valdovų rūmų atkūrimo ir paskirties. 2013 m. du iš keturių Valdovų rūmų korpusų atverti lankytojams, juose įsikūrė nuo 2009 m. veikiantis Nacionalinis muziejus – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.

Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose galima apžiūrėti nuolatines ekspozicijas ir parodas. Pasirinkti galite iš keturių maršrutų:

I MARŠRUTAS

Istorija, archeologija, architektūra

Šioje ekspozicijoje pristatomi trys svarbiausi chronologiniai vietovės ir rezidencijos raidos etapai: pilies periodas (teritorijos raida iki XV–XVI a. sandūros), rūmų periodas (XVI–XVII a.) bei jų sunaikinimas, nebūtis ir atkūrimas (XVII a. vid. – XXI a. pr.). Čia pamatysime išlikusius autentiškus įvairių laikotarpių mūrus ir gausius bei unikalius archeologinius radinius. Greta jų pristatoma iš viso pasaulio surinkta lituanistinė ikonografinė medžiaga, pateikiami tekstiniai komentarai, maketai, žemėlapiai ir kt.

II MARŠRUTAS

Atkurti istoriniai interjerai

Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos stilistinę raidą vėlyvosios Gotikos, Renesanso ir ankstyvojo Baroko epochose bei rūmų gyvenimo aplinką, patalpų istorinę paskirtį pristatančioje ekspozicijoje rodomi autentiški Europos rūmų interjerams būdingi baldai, gobelenai, paveikslai, žemėlapiai ir kitos vertybės. Čia susipažinsime su valdovų reprezentacinėmis ir tarnybinėmis erdvėmis, privačiais apartamentais, lobynu ir iždine, o pakilę į apžvalgos bokštą pamatysime kvapą gniaužiančių sostinės vaizdų.

III MARŠRUTAS

Ginkluotė, kasdienybė, muzika

Šį maršrutą sudaro trys ekspozicijos ir Renginių salė. Čia susipažinsime su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilies ir rūmų įtvirtinimais bei ginkluotės kolekcija. Kita ekspozicija atskleidžia Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilies ir rūmų gyventojų kasdienybę. Joje sužinosime apie rūmų virtuvės struktūrą ir valgymo ypatumus. Greta pasimėgausime muzikinio paveldo ir muzikavimo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose tradicijomis, jos kartais atgaivinamos maršruto pabaigoje esančioje Renginių salėje.

IV MARŠRUTAS

Muziejaus parodų centras

Modernus muziejaus nacionalinių ir tarptautinių Parodų centras – tai viena iš nedaugelio parodinių erdvių Lietuvoje, kuri atitinka visus saugumo, mikroklimato ir kitus reikalavimus, keliamus aukščiausio lygio parodoms. Šiose erdvėse bus nuolat eksponuojamos reikšmingos nacionalinės ir tarptautinės parodos.

Visos ekspozicijos pažymėtos Valdovų rūmų plane

Valdovų rūmų muziejaus bilietų kainos

Adresas:

Katedros a. 4, 01143 Vilnius

KONTAKTAI LANKYTOJAMS:

Ekskursijos: tel. (8 5) 262 0007, el. p. ekskursijos@valdovurumai.lt
Edukacijos: tel. (8 5) 261 7445, el. p. edukacija@valdovurumai.lt
Renginiai: tel. (8 5) 262 0067, el. p. renginiai@valdovurumai.lt

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):

I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
Paskutiniai lankytojai įleidžiami likus valandai iki muziejaus uždarymo.

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS (rugsėjo 1 d. – gegužės 31 d.):

II, III, V, VI 10.00–18.00
IV 10.00–20.00
VII 10.00–16.00

Valdovų rūmų muziejus nedirba pirmadieniais.
Paskutiniai lankytojai įleidžiami likus valandai iki muziejaus uždarymo.

https://www.valdovurumai.lt/