Įmonių sąrašas

Lazdynų Pelėdos memorialinis muziejus

Paragiai, 85283 Akmenės r.
(8 659) 80747
Dirbame iki 18.00
Google mapswaze
Google mapswaze

Rasti maršrutą:

Pasirinkite adresą:
Pasirinkite adresą:

Filialai

Žiūrėti visus adresus

Įmonės kontaktai

Telefonas
(8 659) 80747
Tinklalapis

Darbo laikas

Antradienis
9.00-18.00
Trečiadienis
9.00-18.00
Ketvirtadienis
9.00-18.00
Penktadienis
9.00-18.00
Šeštadienis
9.00-17.00
Įvertinkite:
0 (mažiausiai 80 simbolių)


Lankomumo statistika
Duomenų atnaujinimas
Dalintis

Veiklos aprašymas

Unikalus kultūros paveldo objektas
Unikali šeimos bei seserų rašytojų istorija
Rašytojos Lazdynų Pelėdos memorialinis muziejus įsteigtas 1966 m. buvusiame Paragių dvare, rašytojų bei jų tėvo tėviškėje. Dvi seserys rašytojos Lazdynų Pelėda – unikalus reiškinys lietuvių literatūros istorijoje. Dvi seserys Ivanauskaitės – Sofija Pšibiliauskienė ir Marija Lastauskienė – XIX a. pabaigoje ir XX a. pirmoje pusėje savo prozos kūrinius – apsakymus, apysakas, romanus – pasirašydavo ir leido bendru Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu. Rašytojų tėvas sulietuvėjęs lenkų kilmės bajoras Nikodemas Erazmas Ivanauskas (gimė apie 1843 m., mirė 1932 m.) Paragių dvarą paveldėjo iš savo tėvų. Jis turėjęs ne tik dailininko talentą, bet ir literato gabumų. Jis studijavo Peterburgo dailės akademijoje, kurios nebaigęs grįžo į Paragių dvarą. Netrukus vedė Karoliną Pečkevičiūtę, vieno iš 1863 metų sukilimo dalyvių dukterį. Jauna šeima 1867 m. rugsėjo 16 d. susilaukė dukters Sofijos. Po keleto mėnesių šeima išvyko į Miuncheną, kur Nikodemas Ivanauskas trejetą metų studijavo Miuncheno Karališkoje dailės akademijoje. Šeima sugrįžo į Paragius dėl iškilusių ūkio nesklandumų ir iškeltos dvaro žemių bylos. Baigti studijų N. Ivanauskui nebuvo lemta. Sugrįžus Paragių dvarą teko iš pagrindų remontuoti, o trūkstant lėšų remontas užtruko apie dešimt metų. Tuo metu šeima gyveno Šiauliuose ir čia 1872 m. birželio 1 d. gimė duktė Marija. Po ketverių metų šeima susilaukė ir ilgai laukto sūnaus Gustavo. Apie 1881 – 1882 metus Ivanauskų šeima nuolat apsigyveno tėviškėje Paragių dvare retsykiais išvykdami į Varšuvą, Krokuvą. Paragiuose seserys augo, brendo, tėvo pamokytos skaityti ir rašyti, iš sentimentalių romanų susikūrė nuo tikrovės tolimą pasaulio vaizdinį. Sofija 1891 m. ištekėjo už kaimynystėje gyvenusio beveik tėvo amžiaus Rapolo Pšibiliausko, jų santuoka buvo nesėkminga. Marija nuo paauglystės gyveno pas gimines Varšuvoje ir net devynerius metus dirbo tetos rankdarbių dirbtuvėse. Vėliau išvyko į tuometinį Petrapilį (Sankt – Peterburgą), kur dalyvavo revoliucionierių veikloje. Ten susipažino su baltarusių visuomenės veikėju Vaclovu Lastausku, vėliau ištekėjo už jo, susilaukė dviejų dukterų, tačiau ir jų santuoka iširo.

Šiandieną Paragiuose galima susipažinti su unikalia šeimos istorija, kuri iliustruoja, kaip istorijos tėkmė daro įtaką asmenybės formavimuisi ir žmonių likimams. Taip pat čia galėsite pajusti ypatingą vietovės aurą, keliančią nuostabų ramybės pojūtį bei pasivaikščioti nuostabia liepų alėja, skaičiuojančia netoli 200 metų.

Apie muziejuje vykdomas veiklas
Muziejuje vyksta ekskursijos, įvairūs kultūriniai renginiai, rašytojų gimtadienių minėjimai, tradicine tapusi mėgėjų teatrų krivūlė „Sugrįžimai į Paragius“ vykstanti trečiąjį rugpjūčio savaitgalį. Kas antrus metus vyksta rašytojų vardo premijos laureatų apdovanojimo renginys, taip pat kas antri metai muziejus organizuoja dailininkų plenerą „Nikodemo Ivanausko keliais“. Čia vykdomos įvairios edukacinės programos, parengtos trys moksleiviams skirtos Kultūros paso edukacijos: „Atkeliauk ir Paragiauk. Žaisk kaip prieš šimtą metų“ (1-4 kl.), „Atkeliauk ir Paragiauk: žaisk, virk, patirk“(5-8kl.), „Paragių asmenybės istorijos verpetuose“ (9 -12 kl.). Vasarą dvaro teritorijoje vyksta kūrybinės, meninės, poilsinės stovyklos. Rugsėjį organizuojami Europos kultūros paveldo dienų renginiai.
Daugiau...