Laisvalaikio naujienos

Klaipėdos karilionas

2014 m. spalio 21 d.

Didžiausias Lietuvoje Klaipėdos karilionas Centrinio pašto bokšte buvo sumontuotas 1987 m. lapkričio 13 d. Tai buvo pagal Peterio Schilingo projektą  Apoldos (Vokietija) Schillingų varpų liejyklos meistrų pagamintas ir įrengtas instrumentas. Jį  sudarė 48 chromatiškai suderinti varpai, 4 oktavų klaviatūra. Didžiausias varpas svėrė 900 kilogramų, mažiausias – 15 kilogramų. Bendra varpų masė 6800 kg, o su visomis konstrukcijomis – apie 10 tonų.

Muzikiniais varpais atliekami polifonijos meistrų, Vakarų Europos klasikų bei Lietuvių kompozitorių kūriniai, parašyti specialiai šiam instrumentui.
Nuo pat instrumento įrengimo buvo rengiami tarptautiniai kariliono muzikos festivaliai, kuriuose be klaipėdiečių varpų muziką atliko svečiai iš Kauno, taip pat iš Danijos, Vokietijos, Olandijos, Prancūzijos, Belgijos ir Lenkijos. Paskutinis festivalis (Tarptautinis Baltijos miestų varpų muzikos festivalis) įvyko 2003 metais, jame dalyvavo visi Lietuvos karilionininkai ir instrumento virtuozai iš Koldingo (Danija), Mecheleno (Belgija) ir Gdansko (Lenkija).

Naujasis Klaipėdos karilionas buvo nulietas 2006 metais Olandijoje, „Royal Eijsbauts“ varpų liejykloje. Jis sudarytas iš 48 naujų lygaus profilio varpų, kurių diapazonas – keturios oktavos. Sunkiausio varpo f1 skersmuo 1163 mm, o svoris – 903 kilogramai. Lengviausio f5 varpo diametras – 182 mm, svoris – 10 kg. Bendras varpų svoris yra apie 5.095 kg. Jie buvo nulieti iš kokybiškos varpų bronzos, kurios sudėtis užtikrina reikalingą tiek mažų ir mažiausių, tiek aukštų dažnių varpų toną. Kiekvienas varpas ne tik savo tonų struktūroje, bet ir derinyje su kitais varpais turi kokybišką skambesį ir tembrą.

2006 m. rugsėjo 17 d. įvyko paskutinis senojo kariliono koncertas. Po to varpai buvo išmontuoti ir pradėti naujo „Royal Eijsbauts“ (Olandija) firmos kariliono montavimo darbai.

Naujasis karilionas Klaipėdos senojo pašto bokšte buvo sumontuotas 2006 metų gruodžio 11–12 dienomis, dalyvaujant olandų meistrams apie savaitę vyko jo derinimas.

Pirmą kartą naujųjų varpų skambesį klaipėdiečiai išgirdo per 2006 metų Kalėdas. Pasak karilionininko K. Kačinsko, naujasis karilionas – tai pasaulinio lygio instrumentas, firma „Royal Eijsbouts” žinoma visuose žemynuose. Koncertuodamas JAV daugelyje vietų karilionininkas skambino būtent šios firmos instrumentais. S. Žilevičius pridūrė, kad varpų liejimu Astene (Olandija) užsiima jau ketvirtoji vienos šeimos karta, mieste veikia netgi varpų istorijos muziejus.

Šiuo metu visuose pasaulio žemynuose yra virš 600 karilionų, daugiausia Olandijoje – virš 200. Lietuvoje yra 2 instrumentai – Kaune ir Klaipėdoje.

Klaipėdos karilionininkai

Klaipėdos karilionu groja karilionininkai Kęstutis Kačinskas ir Stasys Žilevičius. Koncertų klausomasi šalia esančiame Laikrodžių muziejaus kiemelyje.

Stanislovas Žilevičius – pianistas, klavesinininkas, koncertmeisteris, karilioninkas, Klaipėdos universiteto docentas. Fortepijono studijas baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Vėliau stažavosi Sankt Peterburgo (Rusija) N. Rimskio-Korsakovo konservatorijoje, Latvijos muzikos akademijoje. Karilionu groti mokėsi Magdeburgo (Vokietija) G. F. Telemano muzikos mokykloje pas G. Bustą. 2001 m. Tarptautinio karilionininkų konkurso Hamburge (Vokietija) laureatas. Išleido 2 kompaktines plokšteles ir 3 originalios muzikos bei aranžuočių karilionui leidinius. Nuo 1987 m. Klaipėdos m. karilionininkas. Koncertavo Danijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir Olandijoje.

Kęstutis Kačinskas – choro dirigavimo ir kitų disciplinų dėstytojas, karilioninkas, Klaipėdos universiteto docentas. 1973–1978 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje studijavo chorinį dirigavimą. 1981–1984 m. studijavo dirigavimą Sankt Peterburgo (Rusija) konservatorijos asistentūroje. Karilionu mokėsi groti Magdeburge (Vokietija), spec. kursuose Løgumkloster (Danija), Amersfoort (Olandija). 2001 m. baigė Løgumkloster Bažnytinės muzikos mokyklą. Tarptautiniame kariliono muzikos kompozicijos konkurse 1992 m. užėmė I vietą. Išleido 2 kompaktines plokšteles ir 3 originalios muzikos bei aranžuočių karilionui leidinius. Nuo 1987 m. Klaipėdos m. karilionininkas. Koncertavo Danijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir JAV.

Pratybų karilionas

2008 metų spalio mėnesį į Lietuvos jūrinį miestą buvo atgabentas Olandijos Asteno mieste nulietas keturių oktavų pratybų karilionas su varpų skambėjimo simuliacijos mechanizmu. Jo misija – pakeisti ir savo galimybėmis pralenkti ilgus metus Klaipėdos karilionininkams tarnavusį, tačiau kokybės ir laikmečio reikalavimų nebeatitikusį senąjį kariliono analogą.

Šio vienintelio Lietuvoje tokio klavišinio muzikos instrumento atgabenimas į Klaipėdos koncertų salę užbaigė investicinio projekto „Klaipėdos kariliono sutvarkymas“ darbų estafetę. Mechaninį repeticijoms skirtą instrumentą pakeitė naujas ir novatoriškas elektroninis kariliono treniruoklis. Ilgametis karilionininkas Stanislovas Žilevičius džiaugėsi, sakydamas, kad naujasis pirkinys atitinka aukštai iškeltą naujo kariliono kokybės kartelę.
Keturių oktavų chromatinis pratyboms skirtas klavišinis muzikos instrumentas pretenduoja ne tik į modernumo, tačiau ir į ilgaamžiškumo epitetus, mat buvo gaminamas iš aukščiausios kokybės medžiagų, laikantis naujausių pasaulinių standartų. Varpai nulieti iš specialaus bronzos lydinio, instrumento techninė įranga pagaminta iš nerūdijančio plieno, medinei daliai naudotas vien tik džiovintas ąžuolas, kuris užtikrina, jog treniruoklis laikui bėgant nesideformuos. Estetinį instrumento vaizdą garantuoja aukštos kokybės paviršiaus poliravimas, o XXI amžiaus standartų atitikimą įrodo kompiuterio su naujausia programine įranga įdiegimas. Ši viena konfigūracijos dalių atlikėjams suteiks galimybę įrašyti, saugoti, redaguoti ir perklausyti sugrotus kūrinius. Tad klaipėdiečių ir miesto svečių girdimas varpinės gausmas bus džiuginantis pilnavertės repeticijos rezultatas.

Geru oru Klaipėdos kariliono muzika girdima visoje centrinėje miesto dalyje.

Varpų muzikos koncertų tradiciškai galima klausytis kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį 12 valandą.

Edukacinės ekskursijos į Klaipėdos Kariliono bokštą

Klaipėdos koncertų salė, tel.:(46)410559

 

 


www.koncertusale.lt

Laisvalaikio naujienos

 • Verslininku tapęs muzikantas sodyboje įsirengė „bažnyčią“ ir kviečia į atlaidus

  Kaime gimęs, augęs, bet ne vieną dešimtmetį mieste pragyvenęs verslininkas Kazimieras Jakutis sumanė, kad jam būtina sodyba. Paieškoms prireikė žemėlapio ir skriestuvo. Šis pirkinys jau duoda pajamų. K.Jakutis sutinka būti vadinamas ir verslininku, ir muzikantu. Čiužinių įmonės „Lonas“ Jonavoje įkūrėjas ir vadovas Pagulbio sodyboje Molėtų rajone pirmiausia susikūrė atgaivos ir...
 • Projektas „Kražių kolegijos rezidencija“ kviečia į renginius

  Kražių kolegijos rezidencija kviečia dalyvauti renginiuose. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre Spalio 17 d. 8.00 val. kūrybinės dirbtuvės su rezidentu Adrian Muller (Vokietija) 11.00 val. kūrybinės dirbtuvės su rezidente Ilze Griezane (Latvija) 13.00 – 17.00 val. rezidetų atviros studijos diena. Spalio 24 d. 14.00 val. Baigiamasis renginys, darbų pristatymas.
 • Česlovo Lukensko paroda „Kliedesių terminalas“

  Paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16, Kaune, Atidarymas: spalio 24 d., ketvirtadienį, 17 val. Vieno ryškiausio Lietuvos šiuolaikinio tarpdisciplininio meno atstovo Česlovo Lukensko videoprojekcijų, tekstų ir objektų paroda „Kliedesių terminalas“. „Per daugelį metų daugybę kliedesių atpažinau savyje, todėl paroda yra labai asmeniška. Yra kūrinių, iškilusių...
 • Kauno tarptautinė grafikos bienalė „Grožis“

  M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12, Kaune, Atidarymas: spalio 17 d., ketvirtadienį, 17 val. Trečioji Kauno tarptautinė grafikos bienalė „Grožis“ („Beauty“) . 2019 m. Kauno tarptautinė grafikos bienalė skirta Jūratei Rekevičiūtei atminti. „Net ir kančia yra grožis, kai kenčia menininkas“ – Jūratė Rekevičiūtė. Istorijoje...
 • Lapkričio 23 d. Kaliningradas – Povandeninis laivas – Marcipano muziejus

  Išvykimo laikas gali keistis 6.00 val. išvykimas iš Klaipėdos, nuo Akropolio iš Dubysos gatvės pusės. Atvykę į Nidos pasienio postą sutvarkysime formalumus, susitinkame su vietine gide(-u), kuri padės pažinti Karaliaučiaus (dabar Kaliningradas) istoriją, šių dienų aktualijas. Ekskursija vyks rusų kalba, autobusu ir pėsčiomis po Karaliaučių (dabar Kaliningradą). Karaliaučiaus...
 • Mažoji kultūros sostinė kviečia

  Spalio 23-ąją kalbėsimės rimtai! Bet susitiksime su savo buvusiais gerbiamais ir mylimais kunigais, sužinosime daug naujo ir prisiminsime pamirštą... Atvykite - kalbėsimės apie mūsų žemiškąsias ir dvasiškąsias misijas!
 • Kražiai Lietuvos jėzuitų provincijos žemėlapyje, konferencija (seminaras)

  Kviečiame švietimo įstaigų darbuotojus, muziejininkus, bibliotekininkus dalyvauti konferencijoje „Kražiai Lietuvos jėzuitų provincijos žemėlapyje“. Konferencija skirta Jėzuitų misijos Lietuvoje 450 metų jubiliejui paminėti. Konferencijos tikslas – Minint jėzuitų misijos Lietuvoje 450 sukaktį aktualizuoti jėzuitų palikimą šių dienų kontekste bei užtikrinti regione išlikusio...
 • Nauji mokslo metai - naujos kelionių kryptys

  Lietuviai mėgsta keliauti. Ypač tada, kai atsiveria galimybės sutaupyti arba pamatyti kažką naujo. Visai neseniai atsirado dvi užsienio kelionių kryptys, kurioms nebereikia vizų. Nuo šiol be visų galima keliauti dvejomis naujomis kryptimis į Kaliningradą ir Gardiną. Kaliningrados sritis Kaliningradas yra nedidelė teritorija šalia Baltijos jūros, kuri priklauso Rusijos federacijai....
 • Spektaklis "Transformeris ir Princesė" Šalčininkuose

  Lėlių-milžinų teatro spektaklis „Transformeris ir Princesė“ Spalio 28 d. Šalčininkų kultūros centro salėje (Vilniaus g. 48) Bilieto kaina: 4 eur. Vaikai iki 5 metų įleidžiami nemokamai (tik su suaugusiais). Bilietus platina Šalčininkų kultūros centras. Daugiau informacijos tel. +37038051980
 • Miuziklas „Paprastas stebuklas“ Šalčininkuose

  GENADIJAUS GLADKOVO TEATRAS „MIUZIKLO TERITORIJA “ Miuziklas apie meilę „Paprastas stebuklas“ Trukmė – 2 valandos, 20 minučių su pertrauka. Spalio 25 dieną, 18:00 val. Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centre (Vilniaus g. 48) Kainos: 12,00 EUR, 14,00 EUR. Bilietus platina: Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras Dėl bilietų kreiptis...
 • Tekstilės paroda „Iš kartos į kartą“

  Papilės Simono Daukanto muziejuje Tekstilės paroda „Iš kartos į kartą“ Amelija Šliūpienė 1887–1964 Kazimiera Šliūpaitė-Rimdžienė 1917–1992 Apolonija Šliūpaitė-Šliupienė 1920–2006 Aleksandra Šliūpaitė-Pocienė Janina Kildušienė Paroda veiks 2019 09 27–2019 10 27 Parodos lankymas nemokamas
 • Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos paroda „Ant poezijos altoriaus“

  V. K. Jonyno namuose-galerijoje, Turistų g. 9, Druskininkuose Atidarymas: spalio 5 d., šeštadienį, 12.30 val. Irenos Mikuličiūtės-Mikos tapybos paroda „Ant poezijos altoriaus“. Parodoje menininkė pristato naujausius aliejinės tapybos kūrinus, išsiskiriančius įvairiaspalviais spalvų pliūpsniais. Spalvomis autorė tarsi apgaubia abstrakčius vaizdus. I. Mikuličiūtės-Mikos...
 • Autentiška sodyba atveria duris Molėtų rajone: siūlys praustis kamine

  Verslininkas Kazimieras Jakutis užsimojo naujiems tikslams: jam priklausančią autentišką, kone šimtmetį menančią Pagulbio sodybą pavertė jaukiais senoviniais lietuviškais namais, kuriuose apsistoti kvies Lietuvoje dar nebuvusius ar viešėjusius seniai. Netikėtomis erdvėmis ir namų aura galinti pasigirti sodyba lankytojams duris atvers rugpjūčio pabaigoje, rašoma pranešime spaudai. „Kai...
 • Nuo rugsėjo 20 d. naujasis parodų sezonas Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje

  Vienu metu pristatysime keturių autorių personalines parodas: Kristina Viršilaitė – grafikos paroda „ĮSIKLAUSYMAS" Mindaugas Baltuška – grafikos paroda „KOSMOSO DULKĖS“ Agnė Naunikaitė – grafikos paroda „IŠNYKSTANTYS“ Rasa Vasilevičiūtė – tapybos tušu paroda „PAJAUTOS“ Parodų atidarymas – rugsėjo...
 • Paroda „M. K. Čiurlionio kelias – Krymas“

  M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje, M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkuose, Atidaryms: rugsėjo 20 d., penktadienį, 17 val. Tęstinio projekto „M. K. Čiurlionio kelias“ paroda „M. K. Čiurlionio kelias – Krymas“. Lankytojams pristatomi tapytojų Ausmos Bankauskaitės, Violetos Juodzevičienės, Linos Drižiūtės, Modesto Malinausko, Evos Pohlkes ir...